Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kıdem tazminatı kaldırılmak isteniyor

Kıdem tazminatı kaldırılmak isteniyor

Patronlar sırtlarında son yüklerden biri olarak gördükleri kıdem tazminatını kaldırmak için yeniden hareketlendiler.
AKP hükümeti yeni programında önüne koyduğu hedeflerden bir taneside kıdem tazminatını kaldırmak. Yapılmak istenen kıdem tazminatını kaldırarak yerine bir fon kurulması. Patronlar fona her ay personel başına belli bir yüzde oranında prim ödeyecek. İşten çıkarılan işçi, tazminatını patronu yerine bu fondan alacak.
Kulağa hoş gelsede bu fon kesintilerininde bizim ücretlerimizden sağlanacağını tahmin etmek zor değil. Nasıl ki vergi iade paraları norml ücretimiz halini aldıysa bu fon kesintileride ücretimizden kırpılacaktır. Bizim fonda biriken paralarımız ise patronların kullanımına sunulacak. İşsizlik Sigortası Fonu nasıl kullanılıyor ortada.
Kıdem tazminatını kaldırmaktaki önemli bir etken ise esnek çalışma sistemine geçişin önünü açmak.
ETHA’nın konuyla ilgili soruları yanıtlayan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerin yeni olmadığını belirterek, “Ancak ilk defa böyle hükümet programına net bir biçimde alınması yeni. Demek ki ilk defa bu kadar net ve kararlı bir biçimde hükümet bunu gündemine aldı” dedi.
Kıdem tazminatı fonununun, hükümet ve işverenler tarafından “işsizlikle mücadele” başlığı altında sunulduğunu anımsatan Görgün, öne sürülen argümanların doğru olmadığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Kıdem tazminatı, işsizlikle mücadelede bir güvence. Hem kayıt dışı çalışmayı, hem de işçilerin toplu halde işten çıkartılmasını engelliyor. Ayrıca, işçilerin 10’da 9’unun kıdem tazminatını alamadığı söyleniyor. Bu da doğru değil. Kıdem tazminatına hak kazanmış işçilerin yüzde 92’si bu hakkı kullanıyor. Dolayısıyla kullanılabilen ve iş gören çok temel bir haktır.”
DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, fonların amaçları dışında kullanıldığının çeşitli örnekleri olduğunu anımsatarak, İşsizlik Sigortası Fonu örneğini verdi: “İşsizlik Sigortası Fonu’nda 10 yılda 50 milyar lira para birikti. Bunun sadece 15 milyar lirası harcandı. Asıl önemlisi, bu 15 milyar liranın da 4 milyarı işsizlere verildi. Hükümet, 11 milyarını da GAP gibi yatırımlar için kullandı. Yani amaç dışı kullanıldı. Kalan paraya da hükümet ve işverenlerin göz diktiği görülüyor.”
Görgün, kıdem tazminatını ortadan kaldırmaya yönelik girişimleri grev sebebi sayacaklarını belirterek, “Daha önce ilan ettik, DİSK için bu genel grev sebebi olacaktır. Kıdem tazminatının gaspedilmesi girişimlerine karşı yapacağımız şey; diğer etkinliklerle beraber, üretimden gelen gücü kullanma noktasına kadar taşınacaktır” dedi.
Bu girişime karşı mücadelenin ortaklaştırılmasının önemli olduğunu söyleyen Görgün, “Bu bütün çalışanların sorunudur. Memur da dahil. Çünkü, işçilerin kıdem tazminatı hakkı geriletilip ortadan kaldırıldığında memurların da emekli ikramiyeleri buna paralel olarak zayıflatılıp kaldırılacaktır. Yani, bütün çalışanlar için bu geçerli bir hak kaybı olacaktır. Bütün çalışaların ortak mücadele vermesi gerekiyor” diye konuştu.
“Biz genel grev dahil bütün demokratik haklarımızı kullanmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyen DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, önümüzdeki hafta içinde diğer konfederasyonlara çağrıda bulunacaklarını belirtti. Görgün, son olarak şunları söyledi: “Ayrıca gelen ortak çalışma tekliflerine açık olduğumuzu da beyan edeceğiz. DİSK olarak işçi haklarının iyileştirilmesi için 15 Haziran’da bir kampanya başlatmıştık. Bunu Eylül ayında yükseltecektik ancak bu durumda bunu geriye çekeceğiz. Önümüzdeki hafta diğer emek örgütleri ve konfederasyonlarla konuşarak ortak bir mücadele hattı örmeye çalışacağız.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*