Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kıdem tazminatı hakkının gaspı için düğmeye basıldı: Ocak sonu!

Kıdem tazminatı hakkının gaspı için düğmeye basıldı: Ocak sonu!

Hükümet kıdem tazminatının özel banka yatırım fonlarına devredilerek gaspedilmesi için yeniden düğmeye bastı. Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, kıdem tazminatı düzenlemesinin Ocak ayında yapılacağı, en geç 1 ay içinde yıldırım hızıyla Meclise sevkedilmesinin planlandığını açıkladı. Kıdem tazminatı gaspı, özel istihdam büroları, taşeronluğun genişletilmesi, kadınlara çok çocuklu esnek çalışma, kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılması (kamu personel rejimi) gibi çok sayıda neoliberal despotik esnek ve güvencesiz çalışmayı derinleştirme maddesi içeren “ulusal istihdam stratejisi”nin, yeni adıyla “etkin işgücü programı”nın en kritik başlıklarından birini oluşturuyor. Sendikalar daha önce kıdem tazminatının fona devrilmesi durumunda genel grevin gündeme geleceğini açıklamış olsalar da, göstere göstere gelen yıkıcı saldırı karşısında “sükut ikrardan gelir” tutumu sürüyor.

Kıdem tazminatı için kritik tarih

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, kıdem tazminatıyla ilgili düzenlemelerle ilgili çalışmaların ocak ayında yürütüleceğini belirterek, “Hedefimiz ocak sonu veya şubat ayının ilk iki haftasında TBMM’ye bununla ilgili tasarıyı sevk etmek” dedi. Elvan, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle EMD Genel Merkezi’nde bir araya geldi, gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Kıdem tazminatına ilişkin işçi ve işveren kesiminin çekincelerinin olduğunun hatırlatılarak, “Kıdem Tazminatı Fonu üzerinden mi yeni bir tartışma başlatıldı” sorusu üzerine Elvan, kendilerinin bu konuda çalışmaları olduğunu söyledi.

Kıdem tazminatı hususunda hem işçi hem de işveren kesimini bir araya getireceklerini dile getiren Elvan, “Dünyadaki uygulamalar belli. Biz kendimizi dünyadan, gelişmiş ülkelerden soyutlayamayız. Bu alandaki düzenlemeler ortada. AB’deki düzenlemeler ortada. Bu örnekleri ortaya koyacağız. Mutlaka bu alanda bir orta yolun bulunacağına inanıyoruz. Bunu öyle ya da böyle gerçekleştireceğiz. Bu konuda kararlıyız” diye konuştu.

Anlaşma sağlamadığında kıdem tazminatı konusunun rafa kaldırılacağı gibi bir anlayışa sahip olmayacaklarının altını çizen Elvan, “Dünya örneklerini de dikkate alarak bu çalışmaları yürüteceğiz. Muhtemelen ocak ayı içerisinde ağırlıklı olarak bu çalışmalar yürütülecek. Bizim hedefimiz, ocak sonu veya şubat ayının ilk iki haftasında TBMM’ye bununla ilgili tasarıyı sevk etmek” ifadelerini kullandı. Kıdem tazminatı konusunda tarafları anlaştırma hususunda kararlı olduklarını vurgulayan Elvan, kazanılmış haklar konusunun da masada konuşulacağını bildirdi. Elvan, her iki tarafın da haklı olduğu konular bulunduğunu dile getirerek, “Bunların kaygılarını biliyoruz ve haklı olduklarına da inanıyoruz. Dolayısıyla biz bu konuda ortak bir noktaya mutlaka ulaşacağız” dedi.

milliyet.com.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*