Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kıdem tazminatı gaspı için yine nabzımız yoklanıyor; sokaklarda gösterelim!

Kıdem tazminatı gaspı için yine nabzımız yoklanıyor; sokaklarda gösterelim!

Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in “başbakanımız rafa kaldırın dedi” sözlerinin üzerinden 15 gün geçmeden,  Erdoğan’ın Çalışma Meclisi’nde “aranızda çözün” talimatı üzerine kıdem tazminatına giyotin tasarısı yine işçi sınıfının gırtlağına dayandı. Çalışma Bakanlığı’nın Ekonomik Koordinasyon Kurulu’na tasarının son durumu hakkında verdiği brifingin ardından, tasarı nabız yoklamak için basına yansıtıldı.

Tasarı ile işçi sınıfının tarihsel kıdem tazminatı hakkı ortadan kaldırılıyor. Tasarı “Kıdem tazminatında fon uygulaması” adı altında tazminatı kuşa çeviriyor ve Başbakanlığa bağlı fona devrederek işçiden “iç tasarruf” isteyen sermayenin iştahasına sunuyor. Tasarı işten atmaları da fevkalede kolaylaştırıyor.

Tasarıya göre:

– Kıdem tazminatı tutarı yılda bir aylık ücret (ya da ücretin yüzde 8’i) üzerinden değil 15 günlük ücret (yüzde 4) üzerinden hesaplanarak yarı yarıya düşürülüyor.

– Patronların işten attığı işçiye kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğü (işçiye değil fona ödeme nedeniyle) ortadan kaldırılacak. Böylece patronların yüklü kıdem tazminatı ödeme kaygısı duymadan bireysel veya kitlesel işçi atması son derece kolaylaşacak.

– İşçi fona yatırılan kıdem tazminatını ancak 20 yıl sonra alabilecek.

– Evlendikten sonra “bir yıl içinde” işten ayrılan kadın işçilere ve askere giden erkek işçilere kıdem tazminatı verilmeyecek.

– Patronlar fona kıdem ödemelerini yıllık değil aylık olarak daha küçük miktarlarda yaparken, bunu gider olarak yazıp vergiden düşebilecek.

– Fonun Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu tarafından idare edilecek.

– Bu uygulamalar işe yeni başlayan işçiler için geçerli olacak. Eski işçiler için kademeli bir geçiş öngörülüyor.

 

İşçi sınıfının geriye kalan son iş güvencesi ve sosyal güvencelerinden olan kıdem tazminatı hakkının gaspına, Hak-İş imza atarken DİSK ve Türk-İş “genel grev” nedeni olacağını açıklamışlardı. Sendikaların tasarının son biçimine dönük tutumlarını göreceğiz. Fakat Hükümet sermayenin de artan baskısıyla “kölece güvencesiz çalıştırma stratejisi”nin en sivri uçlarından olan kıdem tazminatı gaspı, kiralık işçi şirketleri, esas işlere de taşeron çalıştırmanın getirilmesi paketine tam gaz vermiş görünüyor. Tasarı bu ay Başbakan’ın aferinini aldıktan sonra önümüzdeki ay Meclise sunularak yasalaştırılmak isteniyor.

İşçi sınıfı ayağa kalkmalıdır. Genel grev hazırlıklarına sokakta uyarı eylemleri ile başlayalım.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*