Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kestel Eğitim-Sen Temsilciliği 8 Mart etkinliği yapıldı

Kestel Eğitim-Sen Temsilciliği 8 Mart etkinliği yapıldı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Bursa’nın Kestel ilçesinde bir etkinlik yapıldı. Etkinlik Eğitim-Sen Kestel Temsilciliği tarafından örgütlendi.

Kadın-erkek birlikte örgütlendi

Kadın ve erkek eğitim işçileri tarafından birlikte örgütlenen ve birlikte gerçekleştirilen etkinlik temsilcilik binasında yapıldı.

Etkinlik 8 Mart’ın tarihine dair bilgilendirme konuşması ile başladı. Yapılan konuşmada 8 Mart’ın nasıl ortaya çıktığına, geliştiğine ve kadın mücadelesine dair aktarımlar yapıldı. Katılımcıların katkılarıyla kadın sorununun günümüzde nasıl algılanması ve kavranması gerektiğine dair farklı görüşlerin aktarıldığı ve tartışıldığı konuşmalar ile devam etti. Etkinlik şiir ve müzik dinletisinin ardından sona erdi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü son yıllarda KESK’in ve Eğitim-Sen’in de içinde bulunduğu sendikalar ve kitle örgütleri tarafından feminizmin ideolojik hegemonyasının ağır bastığı bir ortamda gerçekleştiriliyor. Eylem ve etkinliklere erkekler alınmıyor. Etkinliklerin içeriği de AKP muhalefetle sınırlanıyor, kadın sorununa dair kısmi talepler ön plana çıkarılıyor ve iyileştirmeler sağlanmaya odaklanılıyor.

Bu açıdan etkinlik eksikliklerine rağmen örgütlenme biçimi, kadın sorununun bugün geldiği noktadan tartışılması ve ileriye dönük olumlu öğeler barındırması açısından anlamlıydı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*