Anasayfa » GÜNDEM » KESK’e saldırı İstanbul’da protesto edildi

KESK’e saldırı İstanbul’da protesto edildi

İstanbul’da KESK İstanbul Şubeler Platformu’nun çağrısıyla yapılan gözaltı saldırısını protesto eylemine birkaç bin kişi katıldı. Taksim Tünel girişinde toplanan kitle “Hiçbir baskı ve operasyon emekçilerin sesi KESK’i yıldıramayacaktır!” pankartının arkasında yürüdü. “KESK’e dokunma!” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde, sol örgütler de kendi flamaları ile yürüyüşe katıldılar.

İstiklal Caddesi boyunca yapılan yürüyüşte “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Biji Bratiya Gelan!”, “Kurtuluş yol tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “KESK’li tutsaklar serbest bırakılsın!”, “KESK’li tutsaklar onurumuzdur!” sloganları yükseltildi.

Taksim’e girmeden önce bir süre beklenerek oturma eylemi yapılan yürüyüşte, gözaltı operasyonlarının kardeşliğe, barışa ve insanca yaşam isteyen milyonlarca emekçinin mücadelesine karşı yapıldığı vurgulanarak, direniş ve mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Taksim Meydanı’ndaki Tramvay durağında oturma eylemi eşliğinde operasyonlara yönelik çeşitli konuşmalar yapıldı. DİSK, TTB, ÖDP, Halkevleri, CHP, EHP, HDK, EMEP temsilcilerinin yaptıkları konuşmalarda, emekçilerin ve Kürt halkının hedefte olduğu ve KESK’e yönelik saldırıların ancak topyekûn bir karşı duruş geliştirilebilirse durdurulabileceği vurgusu yapıldı Sanatçı Ferhat Tunç’un da bir konuşma yaptığı eylemde, ‘Özgürlük Mahkûmları’ türküsü hep bir ağızdan söylenerek tutsaklar selamlandı.

Oturma eyleminin ardından basın açıklaması KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Eğitim Sen 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan tarafından okundu:

“…Uzun bir süredir konfederasyonumuz üzerinde yaratılan baskılar sonucu toplam 39 üye ve yöneticimiz tutuklu iken, bugün yurt çapında gerçekleştirilen şafak operasyonları ile toplam 71 yönetici ve üyemiz gözaltına alınmıştır.

AKP sendikal hak ve özgürlükler, barış ve demokrasi mücadelesi veren herkesi gözaltına almaya, tutuklamaya adeta karar vermiş durumda. Son dönemde örneklerini sıkça görmeye başladığımız bu tür gözaltıların, demokratikleşme söylemlerinin arttığı, yeni anayasa tartışmalarının yapıldığı, “yargı paketleri”nin hazırlandığı bir dönemde gerçekleşmiş olması dikkat çekicidir. İnsanca bir yaşam ve demokratik bir ülke isteyen herkes hedef tahtasındadır.

…Gözaltına alınan arkadaşlarımızın tek ortak noktası yıllardır kamu emekçileri mücadelesinin içinde kararlılıkla yer almaları ve Kürt olmalarıdır. AKP, kendisi gibi düşünmeyen Kürtlerin siyaset yapmasına tahammül edemediği gibi sendikacılık yapmasına da tahammül edememektedir.

…KESK’in kararlı mücadelesi AKP’yi son derece rahatsız etmiştir ki, Başbakan ve hükümet üyeleri KESK’i hedef gösteren açıklamalar yapmıştır. Bizleri ve mücadelemizi bu tür baskılarla, gözaltılarla sindireceklerini sananların büyük bir yanılgı içerisinde olduğunu bir kez daha ifade ediyoruz… Örgütlü gücümüzün böylesi sindirme politikalarına boyun eğmeyecek kadar kararlı ve köklü olduğunun bilinmesini istiyoruz… Tüm dostlarımızla birlikte bu baskı ve sömürü düzenine karşı direnmeye devam edeceğiz. …Arkadaşlarımız serbest bırakılmalı, KESK üzerindeki baskılara son verilmelidir. “

İstanbul’daki KESK eylemi, üyelerinin yargılanacağı duruşmaya katılım çağrısıyla bitirildi. KESK’in tarihinde ilk defa bir Genel Başkan örgüt operasyonu bahane edilerek gözaltına alınıyor. İlk defa KESK’li sendikacılara dönük bu derece yaygın bir operasyon terörü hayata geçiriliyor. Gelinen aşamada bu saldırı, rutin basın açıklamaları ile geçiştirilemeyecek bir kapsam ve önem taşıyor. Kürt hareketini sendikal hareketten kazımaya ve yalıtmaya dönük bu operasyon işçi sınıfının bütününe yöneltilmiş stratejik bir saldırıdır. Başta KESK üyeleri, tüm sendikalar ve siyasi yapılar Suriye üzerinden savaş tamtamlarının çalındığı bir konjonktürde Kürt sendikacıların ve siyasetçilerin tutsak alınmasına, rehin tutulmasına sessiz kalamaz. Zaman eylem zamanıdır. Zaman bu operasyonun düğmesine basanları, tükürdüklerini yalamaya mecbur bırakma zamanıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*