Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » KESK yine içi boş protestoya sarıldı – “Ne yani, yapmayalım mı?”

KESK yine içi boş protestoya sarıldı – “Ne yani, yapmayalım mı?”

Böyle yapacaksanız, döne döne ve her zaman sadece bunu yapacaksanız artık yap-ma-yın! Aklınıza gele gele her zaman bu geliyorsa, aklınıza ilk geleni devre dışı bırakın! Yok sayın! Onun yerine önce bu kısır döngüden nasıl ve ne yönde çıkmak gerektiğini düşünün!

İçi boş bir rutini sürdürme kafasıyla yapılan her şey, bir süre görünüşü kurtarsa bile kritik anlarda çamura saplanmaya mahkumdur. Dün saat 19.00′da Galatasaray meydanında toplanıp Taksim tramvay durağına yürüyen birkaç yüz KESK’linin bize söylediği buydu. Şube başkanları, bazıları KESK çağrısını ciddiye alıp Anadolu yakasının uç bölgelerinden gelmiş üyeler, işyeri temsilcileri, attıkları sloganlarda yer yer taşan öfkelerine rağmen, aralarındaki konuşmalarda tam da bunu sorguluyorlardı. 50-60 kişinin çalıştığı sosyal hizmet işyerinde 5 kadrolu dışında herkesin taşeronda çalıştığı, 23 Mayıs grevine işyerinden iki kişi katıldıklarını anlatan genç kadın psikolog bunu sorguluyordu. Eylemi düzenleyenlere gıyablarında öfkesini kusan, arkadaşlarının “Sen genel kurul delegesi değil misin?” diye takıldıkları genç KESK’li bunu sorguluyordu.

Sefalet zammının böyle çıkacağı belli iken 23 Mayıs’ın üzerine tek bir taş koyulmadığı görülüyor. Zamma karşı kamu işçilerinin tokadını önden hazırlamaya, bir defada yapılamasa bile süresiz genel grevin önünü açacak bir eylem programını kitlelerle birlikte hazırlamaya yönelik hiçbir şey yapmadınız. Kamu işçilerinin 2 yıllık çalışma ve yaşam koşullarını kilitlediniz. Şimdi de sefalet zammına karşı acil eylem çağrısı, bütün sendika üyelerinin katıldığı kitle toplantıları, işyerini terketmeme, üretimden gelen gücü güç toplaya toplaya ancak zinciri koparmadan kullanma gibi mücadele biçimlerine hızla geçiş yerine 23 Mayıs’ta kitlesellik ile sağlanan özgüveni heba etme yolunu tutmaktasınız. Kararların Memur-Sen’in toplantıya katılmasından dolayı alındığını, kararlara şerh koyacağınızı açıklamayı yeterli buluyorsunuz. Sendika tabanları yerine üst yönetimlere grev çağrısında bulunuyorsunuz. Buna kendiniz de inanıyor musunuz?

**

“Ne yani yapmayalım mı?”

Yapmayın! Bizi boğazımıza kadar batağa sokan bir mantığın parçası olan hiçbir şeyi yapmayın! Öncü kamu işçileri bu kısır döngüyü kırmak için öne çıkmalı!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*