Anasayfa » GÜNDEM » KESK ve Kamu-Sen 23 Mayıs’ta grev yapacaklarını açıkladı

KESK ve Kamu-Sen 23 Mayıs’ta grev yapacaklarını açıkladı

Hükümetin dün memur statüsündeki kamu işçilerine yeni dönemde yüzde 3+3’lük zam yapacağı yönündeki açıklamasının ardından KESK ve Kamu-Sen 23 Mayıs’ta grev yapacaklarını açıkladı.

Son beş aydır kamu işçilerine yapılacak ücret artışını geciktiren hükümetin dün burjuva-klasikleşmiş %3+3’lük açıklamasının ardından aldıkları kararla ilgili bilgi veren KESK Genel Başkanı Lami Özgen, “KESK olarak 23 Mayıs günü Hükümet’in bize sunduğu teklife karşı Türkiye’deki örgütlü, örgütsüz bütün kamu emekçilerinin haklarını savunmak için, gelecek bütün konfederasyonlarla beraber greve çıkma kararı aldık” dedi.

Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise konuyla ilgili olarak, “Toplu sözleşme masasına getirilen 3+ 3 gibi gayri ciddi bir teklif üzerine bizim grev yapmaktan başka çaremiz kalmadı. 21 Mayıs’ta toplu sözleşme taleplerimize cevap bulursak bu iş bırakma eylemini yapmayız” şeklinde konuştu.

Toplu görüşmeler 21 Mayıs’a kadar devam edecek. Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvuru tarihi ise 25 Mayıs 2012. Bu tarihe kadar zam oranının yüzde birkaç yükseltilmesini hedefleyen sendikalar, patron tarafı üzerinde basınç oluşturmak amacıyla grev kararı aldıklarını ilan ettiler. Kamu emekçileri sendikaları içerisinde en yüksek üyeye sahip ve açık bir işbirlikçi konfederasyon niteliği taşıyan Memur-Sen’in bile -“yasal olmadığı” gerekçesiyle grev kararı almasa da- eylem kararı almak zorunda kaldığı bu süreçte alınan grev kararının görece mücadeleci bir niteliğe sahip olan KESK başta olmak üzere sendikaların üye yapmış olduğu, etkilediği kamu işçilerinin geniş kesiminin sonuç alıcı eylem beklentilerine yanıt olup olmayacağı merak konusu.

Grevle ilgili olarak KESK’in yaptığı çağrıya buradan ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*