Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Torba yasaya karşı KESK eylemleri

Torba yasaya karşı KESK eylemleri

KESK Ankara Şubeler Platformu AKP il binası önüne meşaleli yürüyüş yaptı. KESK Ankara Şubeler Platformu AKP il binası önünde bir basın açıklaması yaparak torba yasayı protesto etti.
Kitle saat 16:30 da Sakarya Caddesi’nde toplandı. Sakarya Caddesi’nden sloganlarla yürüyeşe geçen kitle Ziya Gökalp Caddesi üzerinden AKP il binası önüne geldi. AKP il binası önünde çevik kuvvet ve panzelerin önünde KESK Ankara Şubeler Platformu adına burada bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

-Torba yasa, kısmi süreli ve çağrı üzerine çalışma biçimleriyle ay içerisinde 30 günden daha az çalışanların, sigorta pirimlerinin kendilerinin 30 tam güne tamamlanması demektir.
-Torba yasa, kadrolu işçi ve memurların 6 aya yayılan bir süre içerisinde başka kurumlara nakli demektir.
-Torba yasa, güvencesiz çalışmadır ve geleceksizleştirme saldırısı demektir.
-Torba yasa, işsizlik fonunun bir avuç sermayeye peşkeş çekilmesidir.
-Torba yasa, staj adı altında meslek lisesi öğrencilerinin emeğinin sömürülmesi demektir.”

Yürüyüş ve basın açıklaması sırasında ” Ücretli Köle Olmayacağız” ” AKP torbanı al başına çal”, ”Zafer direnen emekçinin olacak” ”Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

KESK İstanbul‘da da torba yasaya karşı eylemdeydi. Tünelde buluşan eylemciler buradan Taksim Tramvay durağına yürüdüler. KESK İstanbul Şubeler Platformu, burada yaptığı basın açıklamasıyla tasarıyı protesto etti.

KESK İstanbul Şubeler Platformu sözcüsü Ali Gün yaptığı açıklamada, “Torba Yasa” ile çağdaş köleliğin geleceğini ve 4/C uygulamasının genelleşeceğini belirtti. Gün, yasanın emekçilere nasıl bir yıkım getireceğine vurgu yaparak, “Bu torba yasa tasarısında emekçilerin, yoksulların, işsizlerin yararına hiçbir düzenleme yoktur. AKP aldatmacasına kanmayacağız!” dedi.

Eyleme BEDAŞ işçileri, PTT işçileri ve Dev-Sağlık İş, Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu’nun da aralarında bulunduğu birçok kurumda eyleme katıldı. Yürüyüş boyunca “Zafer direnen emekçinin olacak!”, “AKP torbaya emekçiler mücadeleye!”, “ Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!”, “Tayip sonun Mübarek olsun!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!” sloganları atıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*