Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Adana’da KESK ‘li emekçi kadınlardan ve ÇHD’den eylem

Adana’da KESK ‘li emekçi kadınlardan ve ÇHD’den eylem

KESK Adana Şubeler Platformu üyeleri bugün KESK‘li kadın tutuklulara bugün kart atma eylemi yaptılar.

Resmi rakamlara göre Nisan 2011 itibariyle Türkiye‘de 124 binin üzerinde tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Kapitalizm kendini var etmek için silaha ve savaşa yatırım yaparken, en küçük hak aramalarda ise gözaltı ve tutuklamalarla gözdağı veriyor. En son Eğitim-Sen üyesi Prof. Dr. Büşra Ersanlı‘nın tutuklanmasıyla KESK‘li tutukluların sayısı 33’e ulaşmış durumda. Bunların 8‘i kadın tutuklu.

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Adana’da KESK‘li emekçi kadınlar saat 12:30 ‘da Büyük Postane önünde bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı. Basın açımlamasının ardından KESK‘li emekçi kadın tutuklulara dayanışma amaçlı kart gönderildi.

Eylemde kadın tutukluların fotoğraflarına yer verildi. “KESK‘li kadınlar yalnız değildir, İçerde dışarıda hücreleri parçala, Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları eşliğinde eylem sonlandırıldı.

Platform adına basın açıklamasını SES üyesi Gülistan Atasoy okudu. Atasoy açıklamada şunlara yer verdi:

ÇALIŞMA VE MÜCADELE ARKADAŞLARIMIZI YANIMIZDA İSTİYORUZ!

Unutulmamalıdır ki, yürürlükte olan baskı sürgün ve gözaltı politikası sendikal hak ve özgürlükler ile düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlarken kadınların zaten düşük olan çalışma ve siyasal yaşamdaki temsiliyetinin büsbütün daralmasına hizmet etmektedir.

Kadına yönelik şiddetin % 1400 arttığı günde 5 kadının öldürüldüğü, çalışan kadınların yarısından fazlasının kayıt dışı istihdam edildiği, yoksulluğun adının kadın olduğu bir ülkede ne demokrasiden ne de insan haklarından bahsedilebilir. KESK’li kadınlara yönelik geliştirilen baskı, sürgün, gözaltı, tutuklamalar kadınların bir bütün olarak sosyal ekonomik ve siyasal yaşamdan uzaklaşmalarına ve eve kapanmalarına hizmet etme potansiyeli taşımaktadır.

Buradan hükümete bir kez daha sesleniyoruz. Başka ülkelere demokrasi dersi vereceğinize demokrasiyi önce ülkenizden başlatın ve arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın.

Adana ÇHD‘den protesto

Adana Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Yetkili Cumhuriyet Savcılığı‘nın talimatı ile 16 ilde başlatılan KCK operasyonu kapsamında 48 avukat olmak üzere 100‘ün üzerinde kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek üzere saat 11:45‘te Adana Adliye Binası arkasında bir basın açıklaması yaparak tutuklamaları protesto etti.

Basın açıklamasına avukatların yanı sıra demokratik kitle örgütleri, sendika ve parti temsilcileri de katıldı. Dernek adına basın açıklamasını Av. Tugay Bek okudu. Açıklamada “Baskı ve sindirme ile yapılan bu operasyonlar durdurmalı, basın, düşünce ve örgütlenme özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Gözaltına alınan meslektaşlarımız ve yasal demokratik bir zeminde mücadele eden tüm tutuklular bir an önce serbest bırakılmalıdır” denildi.

Adana/DP

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*