Anasayfa » GÜNDEM » KESK: Grevci işçiler yalnız değildir!

KESK: Grevci işçiler yalnız değildir!

Bakırköy Belediyesi’nde grevdeki taşeron belediye işçilerine destek veren kamu emekçileri, toplu sözleşme hakkına ve grevin önemine vurgu yaptı.

KESK İstanbul Şubeler Platformu, grevci BYUAŞ işçilerine destek ziyareti gerçekleştirdi. Bugün saat 12.45’te Bakırköy Belediyesi Merkez Bina önünde toplanan kamu emekçileri KESK ve Tüm Bel Sen flamaları ve “Belediye işçileri yalnız değildir! Atılan işçiler geri alınsın!” ozalitiyle yürüdü.

KESK’liler ziyarette “Zafer direnen emekçiler kazanacak!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “Belediye işçisi yalnız değildir!” sloganlarını attı.

“Toplu sözleşme hakkımız, grev silahımız!”

Ziyarette ilk olarak Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Ercan Gürünlü konuştu. Gürünlü, “14 gündür bu meydanda dilimizin döndüğü yüreğimizin yettiği kadar sesleniyoruz” diyerek iki haftayı geride bırakan süreci özetledi. BYUAŞ işçilerine TİS hakkının tanınmadığını ifade eden Gürünlü’nün konuşması “Toplu sözleşme hakkımız, grev silahımız!” sloganıyla kesildi.  Gürünlü, tek tek üyelerinin odalara çekilerek başka bir sendikaya üyelik baskısı yapıldığını ifade etti. Haklı mücadelelerinde nefeslerinin belediye yönetiminin  ensesinde olduğunu söyledi.

Gürünlü, İç Güvenlik Paketi yasalarıyla uygulanan baskıya da dikkat çekerek “baskılar sınıf mücadelesini geriletemeyecek” dedi.

KESK, BYUAŞ’ta mücadeleye destek verecek!

KESK İstanbul Şubeler Platformu adına açıklamayı Tüm Bel Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Kadri Kılıcı yaptı. Kılıcı, CHP’nin taşeronluk politikasını teşhir ederek şunları ifade etti: “Dün alanlarda, mitinglerde, ‘biz Taşeron Cumhuriyeti’ne karşıyız’ diyenler, söylemde bunu ifade ederken, sendikada örgütlendiler, sendikaya üye oldular diye taşeron çalışanlarını işten attılar, sürgünler yapmaktalar.

KESK olarak belediye yönetiminden randevu talep ettiklerini ancak daha geri dönülmediğini aktaran Kılıcı, KESK’te örgütlü kamu emekçileri olarak sorun çözülene kadar kararlı tutumlarıyla sınıf dayanışmasını sürdüreceklerini, mücadeleye destek vereceklerini ifade etti.

İç Güvenlik Paketi uygulamada, emekçiler direnişte!

KESK’liler ziyarette kamu emekçilerinin de gözaltına alındığı son baskın ve operasyonlara da dikkat çektiler. Tüm Bel Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Kadri Kılıcı, baskınlarda gözaltına alınan KESK’liler Akman Şimşek ve Nurgül Özmen’in durumlarını hatırlatarak şunları ifade etti: “Yasa ile demokratik hakların budanmak, muhalefetin sindirilmek ve toplumsal tepkilerin frenlenmek istendiği artan polis şiddetinden de anlaşılmaktadır. Yasa gündeme geldiğinden beri polis şiddetinde gözle görülür bir artış yaşanmaktadır.

Onlarca kişinin gözaltına alınmasının devlet şiddetini gizlemek için yapıldığını ifade eden Kılıcı, gözaltındakilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.  Açıklamada Kamu Emekçileri Cephesi ve İdil Kültür Merkezi adına da konuşmalar yapılarak polis saldırısı teşhir edildi. Kamu Emekçileri Cephesi Akman Şimşek’in 2013’teki operasyonda KESK MYK üyesiyken tutuklanmış ve serbest bırakılmış olmasını hatırlatarak artık geçmiş dosyaların makul şüpheli olmak için yeterli sayıldığını söyledi.  İdil Kültür Merkezi adına yapılan konuşmada ise Okmeydanı baskını anlatılırken, sanatlarıyla halkın yanında olmaya devam edecekleri söylendi.

Kızıl Bayrak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*