Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » KESK eylemi sürüyor -yenileniyor-

KESK eylemi sürüyor -yenileniyor-

-Bir çok ilden, dört bir yandan Ankara’ya gelen KESKliler dün geceden beri il çıkışlarında ve Ankara girişlerinde zorla bekletiliyorlardı.

-Eylemcilerin kararlı duruşu ve önlerinin kesildiği her yeri eylem alanına çevirmeleri karşısında “yasak” çok dayanamadı ve Ankara yolları açıldı.

-Ankara’da ki KESK üyeleri ve Ankara’ya diğer illerden ulaşabilen eylemciler bir araya gelmeyi sürdürüyor.

-Ziya Gökalp Bulvarı ve GMK Bulvarı’nda bulunan Eğitim Sen şubelerinin önünde toplanılıyor.

-KESK Başkanı Lami Özgen ve Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız polis ile görüşüyor.

-Ayrı ayrı tutulan eylemcilerin Güven Park’ta toplanarak burada bir basın açıklaması yapması planlanıyor. polis buna izin vermeyeceğini söylüyor.

-Bulvarlar üzerinde yol trafiğe kapatılmış durumda ve bekleyiş sürüyor. Eğitim işçilerinin okullardan iş bırakarak eyleme gelişler sürüyor.

-Eğitim Sen üyeleri, “4+4+4 ile çocuk gelinliğe, çocuk işçiliğine, gerici, ırkçı, piyasacı eğitime hayır” yazılı pankart açarken, sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Çocuk işçiler istemiyoruz”, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını atıyor.

-Bekleyiş oturma eylemi şeklinde devam ediyor.

İzmir’de müdahale

KESK’in Ankara’da gerçekleştirmek istediği eyleme İzmir’den katılmak isteyen yaklaşık 5 yüz kişi, dün akşam polisin engellemesi sonucu yola çıkamamıştı. Bu durumu protesto etmek amacıyla bugün Konak Meydanı’nda toplanan KESK üyelerine polis TOMA’larla müdahale etti.

Öte yandan Karşıyaka’dan Konak Meydanı’ndaki eyleme katılmak için gelen KESK’lilere, polis tazyikli su sıkarak müdahale etti. Kamu emekçileri polisin sert müdahalesini sloganlarla protesto etti.

Eylem devam ediyor…

saat 17:25
GMK Bulvarı üzerinde bekleyen kitleye bir açıklama yapan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, “Bizim eylemimiz bu sabah başladı ve yarın akşama kadar sürecektir. Tren Garı önünde abluka altında bekleyen arkadaşlarımızı da mutlaka buraya getireceğiz.” dedi.
KESK, eylem alanında bulunanlara kumanya dağıtıyor.

saat 16:25
Mehmet Soğancı: “TMMOB, KESK’in yanındadır.”
Muhalefet’e görüş bildiren TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, “Bugün Ankara’da 4+4+4 için meydanları dolduran bu ülkenin yüz akı insanlarıdır. AKP’nin eğitime ilişkin Meclis’ten geçirmeye çalıştığı uygulama, esas itibariyle eğitimin piyasalaştırma ve gericileştirme politikalarının yansımasıdır. TMMOB bugün ve yarın KESK ile birlikte Ankara alanlarında olacaktır.” dedi.

saat:15.40
Tandoğan’da bulunan kamu emekçileri GMK Bulvarındaki kitle ile buluştuktan sonra şimdi de Tren Garı önünde bekleyen emekçiler de barikata doğru harekete geçti.

saat:15.25
Tandoğan’dan yürüyüşe geçen kamu emekçileri GMK üzerinde yolu kesen kitle ile birleşti.

saat:15.05
Tandoğan’da polis saldırısına maruz kalan kamu emekçileri direnişleri ile barikatı aştılar ve Kızılay’a doğru yürüyüşe geçtiler.

Eylem yarın akşama kadar sürecek…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*