Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kent mitingi: “Sermaye defol İstanbul bizim”

Kent mitingi: “Sermaye defol İstanbul bizim”

İstanbul’da uzun süredir çalışmaları süren ve geniş bir bileşim ile örgütlenen Kent Mitingi 10 binlerin katılımı ile gerçekleştiirldi. Kadıköy Meydanında yapılan miting için 2 koldan yüründü. Söğütlüçeşme ve Numune Hastanesi yönlerinden yapılan yürüyüşlerle alana girildi.

Abbasağa, Kocamustafapaşa, Şişli, Gaziosmanpaşa, Yoğurtçu, Tozkoparan, Gülsuyu-Gülensu, Heybeliada, Etiler, Cihangir, 2B Hak Sahipleri Forumu’nun da aralarında olduğu onlarca forumun yanı sıra, İstanbul Hepimizin, Karadeniz İsyandadır Platformu, LGBTİ örgütleri, feministler, DİSK, KESK, TMMOB, İTO, Hey tekstil ve Kazova işçileri, devrimci kurumlar, ekoloji toplulukları mitinge kortejleri ile katılan kurumlardı. Kitlenin yoğunluğunu çeken Söğütlüçeşme kolunun alana girmesi saatleri buldu.

Yürüyüş boyunca öne çıkan sloganlar şunlardı; “Sermaye defol İstanbul bizim”, “Hırsız vaaaarrr”, “Hırsız Muammer”, “Direne direne kazanacağız”, “Çal çal nereye kadar bitti buraya kadar”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Yağmacılar halka hesap verecek”, “Barınma hakkımız engellenemez”, “Diren Berkin İstanbul seninle”, “Hükümet istifa”, “2B yasası oldu halkın tasası”

Yürüyüş sırasında protestoların hedefinde Halk Bankası vardı. Halk Bankası şubeleri taş ve yumurta yağmuruna tutuldu, tepkileri dile getiren dövizler ve ayakkabı kutuları şubelerin önüne bırakıldı.

Alana Söğütlüçeşme kolunun girdiği arama noktasında polis SDP kortejinin alana girişi sırasında yaşanan gerilim polisin saldırısına dönüştü polis gaz, su ve ses bombası ile kitleye saldırdı. Alana giremeyen ve girimiş olan kortejler polisin saldırısına gereken karşılığı verirken polis geri çekilmek zorunda kaldı. Yaşanan çatışmada çok kişi yaranırken bir kişi kalp krizi geçirdi.

Alana girişlerin ardından miting programı başlatıldı. Mitingde Haziran Direnişi’nde yaşamını yitirenlerde unutulmadı.

Mitingde selamlama konuşmaları ardından ortak açıklamayı Cihan Uzunçarşılı Baysal, “Biz İstanbul halkı, eşitlik, özgürlük ve adalet kavgamızın en güzel şehrini İstanbul’u yağmacıların, talancıların, kibirli zorbaların saltanatına karşı savunmak için buradayız, birlikteyiz, ayaktayız. Artık uyandık. Bundan böyle birliğimizi, kardeşliğimizi bozamayacaksınız, taleplerimizi duymazlıktan gelemeyeceksiniz, bizleri bu yağma ve talan düzenine kul köle edemeyeceksiniz, yalana, talana, yağmaya, yıkıma artık yeter” dedi.

Miting yapılan konuşmalar ardından sonaererken dağılma sırasında kısa süreli çatışmalarda yaşandı.

CIMG1918

kmm

kmmm

CIMG1915

kmmmm

CIMG1914

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*