Anasayfa » GÜNDEM » KCK “Yaşam Alanlarını Terk Etmiyoruz”!

KCK “Yaşam Alanlarını Terk Etmiyoruz”!

KCK son dönemde yaşanan çatışmaların ardından özellikle sokağa çıkma yasağının ilan edildiği alanlardan Kürt halkının zorla göç ettirilmesine karşın bir açıklama yayınladı. KCK açıklamasında “Yaşam alanlarını terk etmiyoruz” çağrısı yaptı.

KCK tarafından yapılan açıklama;

“Türk devletinin bu göçertme politikasına karşı tüm Kürt halkı var olma direnişi göstermelidir. En büyük var olma direnişi tüm baskılara rağmen toprağına, taşına sarılmaktır. Soykırımcılara inat evimizi, sokağımızı, mahallemizi terk etmemek bir var olma direnişidir. Özgür ve demokratik yaşam direnişinin başarısı ancak göçertmeye, boşaltmaya karşı durmakla gerçekleşir.

Tüm sömürgeciler, baskı ve zulüm sahipleri 20. Yüzyılda halkların özgür ve demokratik yaşam direnişine karşı hep bu göçertme politikasını izlediler. Buna “suyu kurut, balığı öldür taktiği” dediler. Şu anda da kültürel soykırımcı sömürgecilik Kürt halkına karşı bu kirli politikayı yürütmektedir. Biz bu kirli savaşı tüm dünyadaki uygulamalardan tanıyoruz; biz bu kirli savaşı Kürdistan’da 20. yüzyılda uygulanan politikalardan tanıyoruz; biz bu kirli savaşı 12 Eylül’den bu yana uygulanan politikalardan tanıyoruz;  biz bu kirli savaşı 1990’lı yıllardaki uygulamalardan tanıyoruz. Bu politikalar ve uygulamaları konusunda bilinçlendik. Artık bu politikaları çok iyi tanıyoruz. Bu politikalara verilecek tek cevap, direnişte ısrar etmek, evimizi ve sokağımızı terk etmemektir.

‘Evimizi ve barkımızı terk etmeyelim’

Varlığımızı sürdürmenin, özgür ve demokratik yaşamı hak etmenin yolu, evimizde, sokağımızda, köyümüzde, mahallemizde yaşama konusunda göstereceğimiz direnişten geçmektedir. Yaşanılacaksa da mahallemizde, ilimizde ve ilçemizde yaşanılmalıdır. Evimizi ve barkımızı terk etmek, daha baştan ölümü kabullenmektir. Sevilecek, yaşanılacak yaşam, ölümsüz şehidimiz Kemal Pir’in dediği gibi “uğruna ölünecek yaşam”dır. 14 Temmuz’la birlikte “yaşamı uğruna ölünecek kadar sevmek” Kürtlerin yaşam ilkesi olmuştur. Önder Apo’nun yaşam ilkesi de budur. Uğruna ölünecek kadar sevilmeden Kürdistan’da özgür ve demokratik yaşamı yaratmak mümkün değildir. Bunun ilk sözü ve adımı da evimizi, sokağımızı, mahallemizi sevmekten ve bırakmamaktan geçmektedir.

Evimizi, barkımızı, mahallemizi, köyümüzü, ilimizi ve ilçemizi sevelim ve bırakmayalım! Soykırıma, sömürgeciliğe inat, binlerce şehidimizin uğruna yaşamını verdiği bu alanları terk etmeyelim! Sur, Amed’in ruhudur; Kürdistan’ın ruhudur. Bu ruhu kültürel soykırımcılara teslim etmeyelim! Tarihimizin ve kırk yıllık büyük direnişimizin yarattığı Amed’in ve Kürdistan’ın bu ruhunu özgür kılalım! Diriliş devrimi şehitlerinin şehri olan Cizre’yi, Nusaybin’i, Silopi’yi, Gever’i, Farqin’i ve diğer şehirlerimizi şehitlerimize bağlılığın gereği terk etmeyelim! Şehitlerimizin direniş kaleleri haline getirdiği bu şehirlerimizi özgür ve demokratik yaşamı kazanmanın kaleleri haline getirelim!

Yaşam alanlarımızı terk etmediğimiz takdirde başarı bizim olacaktır

Değerli halkımız, evimizi, sokağımızı, köyümüzü, mahallemizi, ilimizi ve ilçemizi terk etmediğimiz takdirde başarı bizim olacaktır. Özgür ve demokratik yaşam kazanılacaktır. Mahallemizi, sokağımızı, taşımızı, toprağımızı korumak varlığımızı ve özgür yaşamımızı korumaktır. Sokağımıza, mahallemize, taşımıza, toprağımıza sarılarak özgür ve demokratik yaşam kazanılacaktır.

Türk devleti saldırılarıyla, propagandalarıyla psikolojik savaşı arttırıp halkımızı göçertmek istiyor. Kesinlikle bu psikolojik savaşın oyununa gelmeyelim; bu kirli savaşçılara inat mahallelerimizi, ilçelerimizi terk etmeyelim! Bu göçertmeye karşı direnmek kesinlikle saldırganları yenilgiye uğratacak, halkı özgür ve demokratik yaşama kavuşturacaktır.

Her çiçek toprağında güzeldir. Her çiçek toprağında kendi yaşamını var edebilir; en güzel renklerini ve kokusunu verir.

Hiçbir zalim elin ve psikolojik savaşın bizleri toprağımızdan koparmasına izin vermeyelim. Gül gibi dikenlerimizle, direnişimizle varlığımızı koruyalım!’’

Kaynak: ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*