Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » KCK tutuklusu kadınlara özgürlük

KCK tutuklusu kadınlara özgürlük

İstiklal Caddesi’nde bulunan Galatasaray Lisesi önünde tutuklu kadınlarla dayanışmak için bir araya gelen kadınlar tutuklu hemcinslerine destek oldu.

Son iki yıldır sürekli yapılan KCK operasyonlarıyla birçok siyasetçi, sendikacı ve akademisyen kadınlar tutuklandı
.
Çok sayıda kadın örgütü tarafından yapılan eylemde, 2 Temmuz’da Silivri’de görülecek mahkemede adil yargılama ortamının sağlanması ve anadilde savunma hakkı talep edildi.

Eylemde okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; ”Özellikle iki yılı aşkın süredir aralıksız bir şekilde KCK üyesi oldukları iddasıyla barış için mücadele eden siyasetçiler tutuklanıyor. AKP iktidarı, barış isteyen tüm parti, kurum ve kişilere karşı adeta savaş açmış durumda. AKP iktidarı kadın duşmanı, barış duşmanı politikaları sürdürmeye devam ediyor.
KCK tutuklamalarının hedefinin önemli bir parçası da Kürt kadın hareketi ve barış mücadelesine gönül vermış kadınlar KCK davalarının tamamında barış ve özgürlük talepleri yargılanırken Kürt kadınlarının da savaşa, militarizme, milliyetçiliğe ve erkek egemenliğine karşı mücadeleleri baskı altına alıp yargılanıyor.”

“Kadınlar savaş istemiyor”, “Kadınlara siyaset yasağı, aileye mahkum, cezaevinde mahkum”, “Tutuklu kadınlar serbest bırakılsın”, “Operasyonlar dursun, barışın yolu açılsın”, “Kadınlar barış istiyor” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde, sloganlarla KCK davasında tutuklanan kadınlara özgürlük istendi.

Amargi, DÖKH, Gökkuşağı Kadın Derneği, İmece, İstanbul Feminist Kolektif, KADAV, Kadın Emeği kolektifi, Sosyalist Feminist Kolektif, EHP’li Kadınlar, EMEP’li kadınlar, HDK Kadın Meclisi, Halkevci Kadınlar, SDP’li Kadınlar, Sosyalist Kadın Meclisleri tarafından gerçekleştirilen eylemde, “Yaşasın kadın dayanışması-Tutuklu kadınlara özgürlük” pankartı taşındı.

Basın açıklaması “Yaşasın kadın dayanışması”, “Biji yekitiya jinen” sloganlarıyla sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*