Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Kazakistan’da işçi sınıfının kazanımı

Kazakistan’da işçi sınıfının kazanımı

Kazakistan’da grevdeki 16 petrol işçisinin katledilmesinin sarsıntıları sürüyor.

Greve gittikleri için işten atılan 2 bin petrol işçisinin direnişi Mayıs ayından beri sürüyor. 16 Aralık’ta işçiler şehir merkezinde, resmi bir devlet töreni için hazırlanan kürsü ve platformu işgal edip yıkmışlar, polis ve özel harekat timleri işçileri tarayarak 16 işçiyi katletmişti.

Bölgede sıkıyönetim ilan edilmesine karşın işçilerin katliama karşı isyanı sürdü, bölge halkı tarafından da desteklendi ve eylemler büyüdü. Ülke çapında bazı petrol tesisleri ve ulaşım sektöründe de işçiler greve gittiler. 70 kişinin öldürüldüğü, yüzlerce kişinin gözaltına alındığı grev ve eylemler durulmadı. Eski Sovyetler Birliği bölgesindeki üçüncü büyük petrol üreticisi olan Kazakistan’da petrol üretimi ciddi biçimde düştü.

Libya’da petrol üretiminin durmuş olması, Opec ülkeleri içinde Suudi Arabistan’ın petrol üretimini artırma çabasının da Venezuella, Irak, Angola’nın desteğini alan İran tarafından engellenmesi üzerine petrol fiyatları artış eğilimine girdi. Bunun üzerine AB ve Kazakistan’da büyük çaplı yatırımları olan tekeller de devreye girerek, Nursultan Nazarbayev’e “sorunu çözmesi” için baskı yaptılar.

Kazakistan’ın anlı şanlı devlet başkanı Nursultan Nazarbayev, süklüm püklüm grev, katliam ve direnişin olduğu bölgeye gidip, içlerinde veliahtı olarak görülen ve ülkenin 3. zengin kişisi olan damadının da olduğu bir dizi petrol şirketi yöneticisini ve bölge valisini görevden aldığını açıkladı. 8 polis ise sadece “emre itaatsızlık” gibi nedenlerden tutuklandı.

Nazarbayev, nasılsa 7 ay sonra ve büyüyen direniş ve sarsıntılar üzerine aklına gelip, “işçilerin taleplerini dinlemeyerek şirket yönetimi yanlış yapmıştır, yetkililer işçilerin de bizim vatandaşımız olduğunu unutmamalıdır, Kazakistan’ın ekonomik başarısının istikrara bağlı olduğunu unutmamalıyız, işçilere iş bulunmalıdır” deyince, direnişteki 2 bin petrol işçisini işe almak için içlerinde yabancı tekellerin de bulunduğu yüzlerce şirket işçileri işe alacağını açıkladı!!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*