Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kaypakkaya anıldı

Kaypakkaya anıldı

TKP/ML TİKKO‘nun kurucusu olan İbrahim Kaypakkaya işkencede katledilmesinin 38’inci yıldönümünde Çorum’un Sungurlu İlçesi Karakaya Köyü’nde bulunan mezarı başında yoldaşları, ailesi, sevenleri ve dostları tarafından anıldı.

BDP Ankara İl Örgütü, Demokratik Haklar Federasyonu, Devrimci 78’liler Girişimi, BDSP, Partizan, Alınteri, Sosyalist Parti, SDP, Dev-Lis, Özgürlükçü Gençlik Derneği gibi siyasi parti ve kitle örgütleri tarafından düzenlenen anma etkinliğine EMEP Çorum İl Örgütü, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çorum Şubesi ve Karakaya Köylüleri de katılarak destek verdi.

Karakaya Köyü Mezarlığı girişinde Jandarma çevik kuvvet ekiplerinin kurduğu üst araması ve kimlik kontrollerinin ardından, “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” ana pankartı arkasında yürüyüşe geçen grup sık sık “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür”, “Mahir, İbrahim, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz”, “Şehit namırın” sloganlarıyla Kaypakkaya’nın mezarına yürüdü.

Kaypakkaya şahsında devrim, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından mezara karanfil ve papatyalar bırakıldı. Devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından anmayı düzenleyen kurumlar adına DHF Ankara Temsilcisi Nurten Kırmızıgül açıklama yaptı.

Açıklamada, devletin, bugün İbrahim Kaypakkaya’nın anılmasından hatta türkülerinin söylenmesinden dahi rahatsız olduğu, birçok sanatçıya İbrahim Kaypakkaya’yı sahiplendiği için cezalar yağdığı ancak hiçbir ceza, kovuşturma, soruşturma, gözaltı ve tutuklamanın İbrahim Kaypakkaya ve devrimcilerin sahiplenilmesinin önüne geçemeyeceği vurgulandı.

Denizler’in Mahirler’in, İbrahimler’in, Mazlumlar’ın bayrağının hala dalgalandığının ve bu bayrağın bugün işçi sınıfının, ezilen Kürt halkının, yoksul köylünün ve kadınların ellerinde dalgalanmaya devam edeceği söylendi. Şiirlerin de okunduğu anma boyunca “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür!”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür!”, “Katil devlet hesap verecek!” ve “Yaşasın devrimci dayanışma!” sloganları atıldı.

Yürüyüşte ayrıca “İbrahime Ağıt” türküsü söylendi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*