Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kayıpları unutmadık, kaybedenleri de!

Kayıpları unutmadık, kaybedenleri de!

Uluslar arası kayıplar haftası dolayısıyla kayıpların akıbetlerinin açıklanması ve kaybettirenlerin yargılanması talebiyle bir kez daha alanlara çıkan kitle örgütleri ve partiler basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Adana’da meşalelerle yapılan basın açıklamasını bileşenler adına Osman Kara okudu.

Açıklamada Kara,

”Ülkemizde ve dünyada binlerce devrimci ve yurtsever gözaltına alındıktan sonra kendilerinden bir daha haber alınamadı. Arjantin, Kolombiya, Salvador, Peru, Uganda ve Güney Afrika ülkeleri gibi Türkiye de uluslar arası gözaltında kayıplar ülkesi olarak anılıyor. Doksanlı yılların başında Kürt coğrafyasında Kürtler Kendi anadiliyle okuyup yazmak, sosyal, siyasal ve kültüler haklarını istedikleri için birçok yurtsever Kürt siyasetçi, aydın, kadın, öğrenci ve iş adamı kaçırılıp yok edildiler.”dedi.

Kara, ”18-20 bin faili meçhulün, mezarı belli olmayan bu kadar kayıpların sorumlusu kimdir? Yoksa bu kadar kayıp ve faili meçhul başka bir ülkede mi meydana geldi? Tabii ki bütün bunların sorumlusu Gayri nizami harpten, teşkilatı Mahsusaya, gladyodan, Ergenekon olarak bilinen çete üyelerine kadar gelen Devlet geleneğidir.”diyerek hesap sormaya çağırdı.

Ve Kara sözlerine şu cümlelerle son verdi,‘’sesimizin bu toplumda yeteri kadar yankı bulmadığını belirtiyoruz. Adaletin yerini bulmadığını, faillerin halen yargılanmadığını sizlere söyleyeceğiz. Ömrümüz belki adalete yetmeyecek. Sizin nerede, hangi numaranın altında gömülü olduğunuzu belki hiç öğrenemeyeceğiz. Hala bir mezarınız yok diyeceğiz. Belki sizi bir daha hiç görmeyeceğiz. Bunun için çok yaralıyız ve öfkeliyiz. Bütün bu saydıklarımızı yerine getiremediğimiz için binlerce kez sizden özür diliyoruz.

KAYIPLAR BULUNSUN HESAP SORULSUN!

KAYIPLARI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ!”

Açıklama sloganlarla bitirildi.”Kayıplar bulunsun hesap sorulsun” pankartının açıldığı eylemde, “Fırat’ın ötesi kayıplar ülkesi”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları atıldı.

Açıklamaya İHD, KESK, DİSK, Devrimci Proletarya, ESP, BDSP, ÇHKM, DHF, TÜRKİYE GERÇEĞİ, MEYADER, BDP, Halk Evleri, ÖDP, EMEP katıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*