Anasayfa » GÜNDEM » Katliam Paris’te lanetlendi

Katliam Paris’te lanetlendi

Ankara katliamı Paris’te iki gün üst üste yapılan öfkeli miting ve yürüyüşlerle lanetlendi.

10 Ekim günü saldırının hemen ardından saat 14.00’te Republique meydanında toplanan Türkiyeli, Kürdistanlı ve Fransız devrimci demokratik güçleri sloganlarla Ankara katliamını kınadılar. Fransa Demokratik Kürt Konseyi, Fransız Komünist Parti, Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği, Kürt Kadın Hareketi, ACTİT, ESP, FUAF, ATİK, FEDA, Pazarcık Elbistan Halk Evi, SYKP, DİDF, Alınteri, Kızılbayrak, SKB, ADHK-Paris, Odak, Bloc Rouge gibi kurumların çağrısı ile bir araya gelen binlerce kişi ilk olarak saldırıya ilişkin yapılan konuşmaları dinledi. Seçim çalışmaları için Paris’te bulunan HDP milletvekili Osman Baydemir de bir konuşma yaptı. Osman Baydemir Kürt halkının tarihinin bu saldırılarla yoğrulduğuna işaret etti. Ardından Strasbourg St. Denis’ye doğru yürüyüşe geçen kitlenin sayısı gitgide arttı.

11 Ekim günü aynı kurumların çağrısı ile saat 13.00 civarında tekrar Republique meydanında bir araya gelindi. Binlerce kişi ile başlayan ve sloganların susmadığı mitingde ilk konuşmayı Fransız Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent yaptı. Laurent konuşmasında Türk devletinin sorumluluğuna dikkat çekerek Fransız devletinin ikiyüzlülüğünü teşhir etti. Daha sonra Chatelet yönüne doğru yürüyüşe geçildi. 10 bini aşkın kitlede yürüyüş boyunca sloganlar susmadı. HDP ve diğer kortejlerde ağırlıklı olarak “Katil Erdoğan”, “Hepimiz HDP’yiz”, Hepimiz PKK’yiz”, “Biji Serok Apo”, “Hepimiz PKK’yiz”, “Yaşasın halkların kardeşliği” “Barış hemen şimdi” “Kürt sorununa politik çözüm”, “Kahrolsun Faşist Türk devleti”, “Erdoğan’ı sandığa gömeceğiz” sloganları atıldı. Katliamda ölümsüzleşenlerin isimleri okundu. Bombanın patladığı anda söylenen “Bu meydan kanlı meydan” marşı ağızdan ağıza yayıldı. Chatelet meydanında yapılan konuşmalarda da katliamın devlet politikası ile bağlantılı olduğu teşhir edilip lanetlendi. HDP temsilcisi Faruk Doru da Cumartesi günü HDP adına yapılan konuşmalarda olduğu gibi katliama karşı tepkinin sandıkta gösterilmesi çağrısı yaptı.

Devrimci Proletarya okurları miting ve yürüyüşte “Katil devlet hesap verecek”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz”, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği” slogan ve dövizleri ile yer aldılar.

 

IMG_0841

IMG_0840

IMG_0843

IMG_0845

IMG_0839

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*