Anasayfa » GÜNDEM » Katliama karşı Paris’te kitlesel yürüyüş!

Katliama karşı Paris’te kitlesel yürüyüş!

PKK’nin kurucularından Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbîn) ,Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in (Ronahî) katledilmesinin yıldönümü vesilesiyle Paris’te buluşan onbinlerce kişi yürüyüşe geçti.

Fransa ve Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinden gelen binlerce kişi, Paris Katliamı’nın yıldönümü vesilesiyle yapılacak yürüyüşe katılmak için sabahın erken saatlerinde itibaren Gare du Nord’da toplandı. “Suskunluğunuz Suçluluğunuzdandır“ sloganıyla yapılan anma etkinliğine katılan onbinlerce kişi, “2 yıl önce 3 Kürt kadını Sara, Rojbîn ve Ronahî bugün ise Charlie Hebdo“ pankartı altında yürüyüşe geçti. Kürdistanılar ve dostları yaklaşık 2 kilometrelik bir yürüyüşten sonra mitingin yapılacağı Stalingrad’da toplanacak.

‘KATİLLER YARGILANSIN’

Yürüyüşe Kürtlerin dışında Fransız sol ve demokratik kurumlar ile Türkiye‘li sol örgütler de katılıyor. Yürüyüşte Sakine Cansız, Fidan Doğan Leyla Şaylemez, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Che, İbrahim Kaypakkaya, PKK, YPG, YPJ bayraklarının yanı sıra birçok örgütün flamaları da dalgalanıyor. Yürüyüş boyunca “Adalet ve hakikat için katliamın arkasındaki güçler ortaya çıkartılsın“, “Barbarlık Paris ve Kobanê‘de öldürüyor“ pankartları ile Cahrle Hebdo dergisi katliamında hayatını kaybedenlerin fotoğrafları taşındı. Kitle sık sık “Sara’yız, Rojbîniz, Ronahîyiz“, “Fransa katilleri yargılasın“ ve “Yaşasın halkların kardeşliği“ sloganlarını attı.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*