Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ölüm mangaları defolun!

Ölüm mangaları defolun!

İngiltere’nin paralı asker şirketi AEGİS merkezini İsviçre’nin Basel kentine taşıdı. Asya’dan Afrika’ya ve oradan da Orta Doğuya uzanan geniş bir coğrafyada kelle avcılığı yapan, “özel savaş” ordusu İngiliz şirketi AEGİS; “Birleşmiş Milletler’ ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne yakın durmak” açıklamasıyla İsviçre’ye yerleşti. Demek ki bu emperyalist kapitalist kuruluşlarla ortak hareket edecekler. BM ve Kızılhaç bunların işleyeceği cinayetlere kılıf hazırlayacak ve onları “burjuva hukuk” karşısında temize çıkaracaklardır. Bunun Türkçesi kendileri çalıp kendileri oynayacaklardır. Elbette bu oyunu sür git devam ettiremeyeceklerini, bulunduğumuz her alanda karşılarına dikileceğimizi de bilecekler.

Özel paralı orduların yeni dönemin bir özelliği olduğunu bilmekte fayda vardır. Paralı askerliğin tarihsel kökleri Roma imparatorluğuna kadar götürülebilinir fakat özellikle 11 Eylül ile şaha kalkan emperyalist-kapitalist saldırganlıkla birlikte giderek yoğun bir faaliyetin içine çekilen paralı asker şirketleri ki bunların tamamına yakını ABD ve İngiltere patentlidir. Bu ruh ikizi emperyalist-kapitalist devletlerin NATO ordusuyla saldırı gerçekleştirdiği bölgelerde paravan olarak bu paralı şirketleri kullandığı bilinmektedir. Bugünden söyleyebiliriz ki bu “özel ordu”lar önümüzdeki dönemde emperyalist-kapitalist devletler tarafından daha büyük güçlerle ve daha yaygın olarak kullanılacaklarıdır.

Bu katiller ordusu Afganistan’da, Irak’ta, Somali’de, Sierra Leone ve Papua Yenigine’de binlerce insanın katliamından sorumludurlar. Irak’ın Felluce kentindeki katliamı bilmeyen kalmadı. Fellucenin yerle bir edilmesini NATO ordusu eşliğinde bu ve benzeri paralı özel asker yetiştiren şirketlerin gerçekleştirdiği bilinmektedir. Şirketin Basel kentine taşınmasından sonra İsviçre kamuoyunda da tartışmalara neden olan bu paralı katiller sürüsü, içinde Devrimci Proletarya’nın da bulunduğu Türkiyeli ve İsviçreli devrimci kurumlar tarafından sıcağı sıcağına “hoş geldin” eylemi ile protesto edildi.

Akşam iş çıkışına denk getirilen eylem alanına varıldığında şirketin tüm kepenklerini indirdiği ve çalışanlarının binanın üst katlarına çekildiği gözlendi. Saat 17 30’da AEGİS şirketinin bulunduğu binanın önünde bir araya gelen devrimci gruplar hazırladıkları bildirilerin dağıtımı ve “(Todesschwadronen Raus!)” “Ölüm Mangaları defolun” pankartının açılmasıyla eyleme başlandı. Eylemi önceden haber alan devlet de tam teçhizatlı kalabalık bir polis gücüyle alanda konumlanmıştı. Almanca hazırlanan ortak bildirinin okunmaya başlanması ve sloganların atılmasıyla eyleme devam edildi. Megafonla sık sık “Aegis defol”, “tüm dünyada paralı ve silahlı ordular yasaklansın”, “Aegis cinayet çetesi yasaklansın”, “ABD ve NATO birlikleri tarihin çöplüğüne” sloganları atıldı.

30 kişi ile başlayan eylem, buradan şehir merkezine yapılan yürüyüşle sayı 50 kişiye kadar çıktı. Kitlenin çok yoğun olduğu Tramvay duraklarına gelindiğinde burada da basın açıklaması ve sözlü ajitasyona devam edildi. Bu eylemin sadece başlangıç olduğu katliam şebekeleri İsviçre’yi terk edene kadar eylemlere devam edeceği belirtildi. İsviçre bankalarının paralı katillerle yaptığı işbirliği teşhir edilerek yapılan tüm anlaşmaların iptal edilmesi istendi. Daha sonra tekrar bir araya gelme çağrısı yapılarak, eylem slogan ve alkışlarla sonlandırıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*