Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kartal genç metal işçileri: “İsyan, grev, direniş!…”

Kartal genç metal işçileri: “İsyan, grev, direniş!…”

Birleşik Metal’de örgütlü metal işçilerinin MESS dayatmalarına karşı TİS eylemleri canlanarak ve kitleselleşerek sürüyor. Kartal’daki metal işçileri kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.

Birleşik Metal Kartal Şubesi‘ne bağlı, ABB, Isuzu, Anadolu Motor, Mert Akışkan, Petra, Retras fabrikalarının çoğu genç işçileri yürüyüşte ve açıklamada, kendi pankartlarıyla yer aldı.

Maslak’ta direniş çadırı eylemleri süren direnişteki Bosch işçileri de kendi pankartlarıyla en önde yürüdü.

Kartal metal işçilerine, Gebze‘den gruplar halinde gelen metal işçileri de destek verdi.

Eyleme destekçilerle birlikte, çoğunluğu metal işçisi bin 500 kişi katıldı.

İşçi Meclisi de yürüyüş ve açıklama da metal işçileriyle birlikte yer aldı. Devrimci Proletarya imzalı 1 Mayıs bildirileri metal işçilerine dağıtıldı.

Kartal’da çoğunluğu orta boy metal fabrikalarında çalışan metal işçileri, daha genç bir yaş bileşimine sahip. Çoğu türbanlı genç kadın işçiler de var. Genç işçiler sloganları coşkuyla attılar, bir türlü sendikacıların istediği 4’li kortej sıra düzenine uymadılar, fabrika grupları olarak yürüdüler.

Bazı fabrika kortejlerinde genç metal işçileri “İsyan, Grev, Direniş” sloganını attılar. Kesin olan şuydu ki, eylemde olmaktan son derece mutlu ve coşkulu, daha ileri bir mücadeleye kararlı, grev için de istekliydiler. Not edilmesi gereken bir diğer nokta da, hem Birleşik Metal’in eylemlerinde hem de Türk Metal’in metazori yaptığı eylemlerde, metal işçilerin katılımı, canlılığı, mücadele ve grev istekliliği giderek artıyor. TİS’lerden mücadele talepleri ve beklentileri de yükseliyor!

SAM_2424-1024x768Yolun tek şeridi trafiğe kapatılarak yapılan yürüyüşten sonra, Kartal meydanında fabrika pankartları yan yana dizilerek verilen görüntü anlamlıydı.

SAM_2429-1024x768Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdanoğlu‘nun konuşmasına İstanbul Valiliği’nin 1 Mayıs’ta Taksim’i engelleme girişimine karşı DİSK, Birleşik Metal ve metal işçileri adına meydan okuyarak başlaması alanı 1 Mayıs, Taksim sloganlarıyla coşturdu.

SAM_2428-1024x768İşçilerle yaptığımız kısa konuşmalarda, genç metal işçilerinin tamamı greve istekliyiz dedi. Toplam içerisinde azınlıkta kalan orta yaşlı işçiler biraz daha temkinliydi. Isuzu işçileri, cuma günleri yapılan uyarı eylemlerini, 1 saatlik işbırakma olarak uyguladıklarını, Kartal’da greve de öncülük edeceklerini söylediler.

SAM_2430-1024x768ABB işçileri fazla mesai eylemi yapmadıklarını ama greve hazır olduklarını belirttiler.

SAM_2431-1024x768Direnişteki Bosch işçileri, bu eylemlerde olmaktan onur duyduklarını fakat Maslak’ta da haftada bir bu tür eylemler yapılmasını istediklerini söylediler.

SAM_2432-1024x768Gebze’den gelen Sarkuysan işçileri de, bu yıl daha farklı bir hareketlenmenin olduğunu anlattılar.
SAM_2433-1024x768

SAM_2437-1024x768

SAM_2438-1024x768

SAM_2446-1024x768

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*