Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kardeşinin cenazesi için açlık grevinde

Kardeşinin cenazesi için açlık grevinde

Hüsnü Yıldız, 1997’de Dersim’de öldürülen Ali Yıldız’ın abisi. 10 Haziran 2011’den itibaren Dersim meydanındaki yeraltı çarşısının üzerine kurduğu çadırda süresiz açlık grevi yaparak kardeşinin cenazesini istiyor

Hüsnü Yıldız, 1997’de Dersim’in Çemişgezek ilçesinde öldürülen 17’si PKK’li, 2’si DHKP-C’li gerillalardan birinin abisi. Kardeşinin Dersim’de öldürülmesinden sonra cenazeyi teslim alamamış ve hatta mezar yeri dahi söylenmemiş. Aradan geçen zamanda ortaya çıkan gelişmeler Hüsnü Yıldız’ın devlete dava açarak cenazesini istetmiş olsa da, abi Yıldız bu isteğine ancak süresiz açlık grevi başlatarak dikkat çekebildi.

Devletin Dersim’de öldürdüğü insanlar mezarları bilinmez halde 14 yıl boyunca gizlendiler. 14 yıl içinde yakınları tarafından sürekli arandılar, görgü tanıklarının ifadeleri ile bir şeyler öğrenmeye çalıştılar. Aradan geçen zaman içinde öldürülen gerillaların toplu mezara gömüldüğünü açığa çıkardı.

Bunun üzerine 3 Şubat 2011 günü Çemişgezek Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran Hüsnü Yıldız, devletten mezarın açılmasını ve cenazenin kendilerine verilmesini istedi. Yıldız’ın bu isteği karşısında Çemişgezek Savcılığı görevsizlik kararı vererek, Yıldız’ın talebini Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Malatya’dan da görevsizlik kararı çıktı ve yeniden Çemişgezek adres gösterildi. Böylelikle, Malatya-Dersim arası yapılan başvuru alıp verme sürecinde 4 ay geçti.

Ne var ki Hüsnü Yıldız beklediği 14 yılın üstüne eklenen 4 aya daha fazla tahammül edemedi.

Hüsnü Yıldız anlatıyor:

Neden açlık grevi?
”Tüm başvurularımıza rağmen talebimiz karşılanmadı. Benim, ailemin tankı topu yok. Yasalar çıkarma, karar verme gücümüz de yok. Bedenlerimiz var. İşte ben de bedenimi mücadele silahı yapıp, açlık grevine başladım. Çünkü başka bir silahım yok.”

Hüsnü Yıldız, 1997’de Dersim’de öldürülen Ali Yıldız’ın abisi. 10 Haziran 2011’den itibaren Dersim meydanındaki yeraltı çarşısının üzerine kurduğu çadırda süresiz açlık grevi yaparak kardeşinin cenazesini istiyor.

Hüsnü Yıldız’la iletişime geçmek için:
Tel: 0533 300 96 07
E-mail: [email protected]

Kaynak:Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*