Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kardeş kokusu, kardeş selamı

Kardeş kokusu, kardeş selamı

Son asker ölümlerinin ardından yükseltilen şovenist saldırganlığa cevap Van depremi karşısında ki tutumu ile işçi emekçilerden geldi. Van‘da yaşanan deprem karşısında seferber olan işçi emekçiler adeta “sınırlar halklar arasında değil sınıflar arasındadır” diyor.

Van‘a dörtbir yandan yardımlar akmaya başlarken bir taraftanda yeni yeni kampanyalar düzenlenerek yardım malzemelerinin kente ulaştırılması sağlanmaya çalışılıyor.

Depremde yaşanan ölümlerin sorumlusu olan burjuva devlet yine ortada görünmeyerek her afette olduğu gibi bu afette de işçi ve emekçiler için ne kadar gereksiz ve yük bir kurum olduğunu bir kez daha gösterdi.

Yardımları bahane ederek rant elde etmeye çalışan burjuvazi de timsah gözyaşlarıyla olayı kullanmaya başladı.

Bu akbabalara meydan vermemek için bulunduğumuz her yerde yardımların organizasyonuna katılmalı ve doğru adrese ulaştırılmalarına çalışmalıyız. Gönderilen yardımların adresine ulaşması için takipçi olmak şart. Körfez depreminde yardımların başına gelenler unutulmadı daha

BDP yardımlar için adres olarak Van Merkez Belediye Garajı Kriz Masası adresini veriyor. Telefon ise 0 432 214 83 81.

TMMOB‘da bir yardım kampanyası başlattı. Van`a gönderilecek tüm yardımlar için İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Van İl Koordinasyon Kurulu ve TMMOB Genel Sekreterliği ile temasa geçilebilir.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş twiter hesabından yardımlarla ilgili, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen yardımlarda kardeş kokusu, kardeş selamı var. Herkese teşekkürler” dedi.

Gönderilen ilk yardımların dağıtıldığını anlatan Demirtaş, “Yapacak çok iş var. Onlarca köy yerle bir olmuş. Kimse henüz köylere ulaşmamış. Kızıltepe, Cizre ve Nusaybin’den gelen battaniye ve gıdaları ulaştırdık. Her koliden yardımınızla birlikte sıcak selamınız da vardı. Teşekkürler” dedi.

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer de Erciş’teki incelemelerini anlattı. Van’da yaşayan eşi ve çocuklarının binada çatlak oluşması üzerine akrabalarının yanına, köye gittiğini anlatan Üçer, Erciş’te yardımlarda sorun olduğunu söyledi. Yardımların kağıt üzerinde kaldığını ileri süren Üçer, koordinasyon eksikliği ve duyarsızlık olduğunu savundu. Üçer, özellikle Erciş’in köylerine yardım gitmediğini belirterek, “Enkazın altında kalan hükümet, devlet” dedi.

DTK’den dayanışma ve yardımlaşma çağrısı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Van’da yaşanan deprem nedeniyle halka yardımlaşma ve dayanışma çağrısı yaptı.

DTK ve BDP tarafından dün yapılan çağrının ardından seferber olan BDP’li belediyelerin yardım ile ilgili çalışmaları sürerken, Diyarbakır‘da mahalle meclisleri de gıda ve giyecek kampanyası başlattığı belirtiliyor.

Bir yorum

  1. yardımlar için şu sitenin linkini de versek çok iyi olur.
    http://yalnizdegilsinvan.wordpress.com/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*