Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kardemir’de işten çıkarma

Kardemir’de işten çıkarma

Haziran ayında Öz Çelik-İş’ten istifa ederek Türk Metal’e geçen ve “icralık olmaları, disiplinsizlik ” vs gibi sebeplerle işten çıkarılan işçilerin mücadelesi sürüyor. Daha önce de bir çok eylem yapan işçiler en son 8 Kasım günü Öz Çelik-İş sendikası önünde eylem yapmak istedikleri sırada polis saldırısına maruz kaldılar. 9 işçinin gözaltına alındığı eylemde işçilerin bir kısmı çeşitli yerlerinden yaralandı.

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) A.Ş.’de çalışan 2830 sendikalı işçiden yaklaşık 2100’ünün Öz Çelik-İş’ten Türk-Metal sendikasına geçmesinin ardından işçilere baskılar uygulanmaya başlanmış, bu baskılar neticesinde, ilk başta 29 işçi olmak üzere devamında çıkarılanlarla bilikte sayı 100’e yaklaşmıştır. Yine bu süreçte birçok işçi yasal olmayan bir şekilde ücretsiz izne çıkarılmış, 100’lerce işçi zamansız bir şekilde yıllık izinlere çıkarılmıştır. İşten atılmalar için “Kardemir’in tasarrufu” diyecek kadar sınıfa düşmanlaşmış Öz Çelik İş sendikasının ağası H. Feridun Tankut, sendikadan istifaların başladığı Haziran ayında önce televizyonlara çıkarak istifa edeceğini açıklamış, daha sonra Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan ile Bolu’da bir otelde yaptığı görüşme sonrası istifa etmekten vazgeçtiğini açıklayacak kadar da utanmazlaşmıştır. O sıralar 2800 civarında olan işçi sayısı yetki alma sürecinde şişirilerek 4200’e kadar çıkarılmış ve Çalışma Bakanlığı’nın son verilerine göre ise 4200 işçinin 2568’inin örgütlendiği Öz Çelik-İş’in yetki alarak yetkili sendika olduğu görülmektedir.

Bir tarafta Kardemir’de olduğu gibi diğer sendikaya geçen işçileri patronla bir olup attırmak gibi cansiparane çalışan ağalar ve meydanlarda AKP iktidarını kastederek “Ankara’da artık Hak-iş var” şeklindeki propagandayla güç toplama çabası, diğer tarafta 34 yıl Türk Metal koltuğuna yapışmış ve bu koltukta Türkiye’de ve yurt dışında yüzlerce ev, tesis, 5 yıldızlı otel sahibi olacak kadar şişmiş ve en son Ergenekon soruşturmasında tutuklanmış eli kanlı ağası Mustafa Özbek ve geride kalmış ağaları.

İşçiler, söz-yetki ve kararları tabandan alacakları işçi komite ve meclislerini örgütlemediği sürece ağalık konusunda birbirleriyle yarışan bu iki sendikanın yöneticilerinin “özellikle” devam eden Metal sektörü Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) sonrasında patronlar tarafından “üstün performans” ödülü alacağı konusunda ise hiç bir endişemiz yoktur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*