Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » KARDEMİR’de azami kar savaşları (3)

KARDEMİR’de azami kar savaşları (3)

Sermayenin sendikalarının rant kapışması
Holdingleşmiş sendikalar (2)

Hak-İş Genel Sekreteri, Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Hikmet Feridun Tankut, konuşuyor.

Portakal sandıkları
“Türk Metal Sendikası, 1965’te Karabük işçisinin mücadelesi sonucu kurulan Çelik İş Sendikası ile utanmazca alay ediyor. Biz portakal sandıkları üzerinde kurulmaktan gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz. Ama onların sendikaları işverenlerin kucağında kuruldu.”

Karabük’e çivi çakmak
“Türk Metal Sendikası yöneticileri, ‘Çelik İş Sendikası Karabük’e çivi çakmadı’, diyorlar; onların kılavuzları karga! Bunu söyleyenler 5000 Evler’in önünden geçmemişler mi; Çelik İş İlkokulu sendikamızın eseri değil mi; ülkemizdeki ilk engelliler okulu, Kardemir Karabükspor Tesisleri, Karabük Üniversitesi’ne yapılan fakülteler, bu memleketin her köşesindeki camiler Çelik İş’in, emekçilerin eseri değil midir. Bu sendika Karabük’ün öz malıdır. Peki, Türk Metal Sendikası’nın, Kırıkkale’de dökülen bir huzur evinden başka neyi vardır? Onlar bizimle aşık atamazlar! Çünkü, biz gücümüzü sizden, onlar ise işverenlerden alıyor!”

Sendikacı borsası
“Türk Metal Sendikası, Çelik İş’i eleştirirken, arkasında duran ve geçmişte bu sendikanın ekmeğini yiyen üç de hain var (önceden Çelik İş’teyken, Türk Metal saflarına geçen sendikacılardan söz ediyor-dp). Onlar parayı veren takımın formasını giyen futbolcular gibi paraya göre forma giyiyorlar!”

Fedakar işçiler
“Yönetim kurulunda Recai Başkan’a, ‘KARDEMİR zor günler geçiriyor, biz özümüze dönelim, çalışanlarımızdan fedakarlık isteyelim’, dedim.”

Sermaye birikimi olarak sendikalar
“Recai Başkan ile Seydişehir’e gittik. Orada, ‘Ben istifa etmeyeceğim!’ dedi. Ben de kendisine, ‘Benim istediğim de bu zaten, seninle genel kuruldu hesaplaşmaya hazırım’, dedim. ‘Beni dövdürecek misin?’, dedi. Kendisine, ‘Ben birlikte görev yaptığım arkadaşıma el kaldırmam, ama birileri yuhalarsa yuhalamayın demem, fiili hareket yaparsa da enayi dayağı yemem!’, dedim. Sonra, Recai Başkan, benimle pazarlığa başladı. Önce, Makam aracına 6 ay binerim’, dedi. Ben, ‘Buna ben karar veremem, çünkü kimin genel başkan olacağı belli değil’, dedim. Sonra, ‘Beni KARDEMİR yönetim kuruluna atayın!’, dedi. Ben de, ‘Orada yaptığın yolsuzluklar yüzünden bu hallere düştün, seni oraya bir daha kendi ellerimizle nasıl atarız’, dedim. Sonra, ‘Hak İş Genel Sekreterliği görevinde kalayım!’, dedi. Ben, ‘O karar Hak İş yönetimine ait’, dedim.”

Yuvanıza dönün!
“Şimdi, Türk Metal Sendikası tarafından kandırılan KARDEMİR işçilerine sesleniyorum. Yuvaya dönün! Yapmacık hareketlerle, boş vaatlerle, gerek işçi arkadaşlarımızın, gerekse KARDEMİR’in geleceği karanlığa sürüklenmesin! Dönün yuvanıza. Hepinizi bağrıma basarım!”

Rüşvet
“KARDEMİR işçileri, sizlere müjdem var! Temmuz ayından itibaren daimi personele, her ayın 15’inde maaşlara ek olarak 350 lira net ödeme yapılacak! KARÇEL gibi, ’emanet işçi’ olarak tanımlanan kesimle ilgili olarak da, TİS’te son günlere geldik. Hiç merak etmeyin, sizlerin de refah düzeyinizi yükseltecek çalışmalar yapıyoruz!”

İşçilerin birbirleriyle savaşımı
Bu sendikacı borsası, bu sermaye birikimi olarak sendikalar, bu holdingleşmiş sendikalar, var oldukça, egemen oldukça, işçiler de fedakar işçiler olarak kalacaklar. Holdingleşmiş sendikaların tüm sermaye varlıklarını savaşa sürdükleri rekabette, onların sermaye varlıklarından biri olarak, birbirleriyle savaşacaklar…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*