Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kardemir işçileri Ankara’ya yürüyor

Kardemir işçileri Ankara’ya yürüyor

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ‘de bayram öncesinde ‘işten atmaları durduracağı sözü’ verilmesine rağmen 26 Kasım Cuma günü işten çıkarmalar tekrar başlayınca Türk Metal üyeleri eylemsizlik kararına son verdi. Türk Metal Sendikası Genel Başkan Danışmanı Recai Başkan Kurban Bayramı’nın ikinci günü eylemsizlik kararı açıklamıştı.

Recai Başkan “İşten çıkarmalar devam ederse eylemlerimiz daha da sert devam edecek. Şu andan itibaren eylemsizlik kararı alıyoruz” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

26 Kasım Cuma günü Kardemir A.Ş. yönetimi işten çıkarmalara başlamasıyla, Türk Metal Sendikası üyeleri de eylemsizlik kararını sonlandırdı.

Türk Metal Sendikası Karabük Temsilcisi Şahin Dikilitaş “Kardemir yönetimi iyi niyet yaklaşımımıza cevap vermedi ve işten çıkarmalara yeniden başladı. Üyelerimiz de en radikal eylemlerini tekrar doğal olarak sürdüreceklerdir. Eylemler ülke çapında ses getirecek eylemler olacaktır. Yasal zeminde her türlü eylemleri üyelerimiz gerçekleştireceklerdir” diye konuştu.

Ankara Yürüyüşü Başladı

KARDEMİR’de çalışırken işten atılan 24 işçi, işvereni protesto etmek için ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme isteğiyle Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Fabrika önünde toplanan ve kollarına siyah bant bağlayan işçiler, 215 kilometre uzaklıktaki başkente doğru yola çıktı. İşten çıkarılan işçilerden Tolga Özyurt, yaptığı açıklamada, fabrika yönetiminin kendilerine yaptığı zulmü anlatmak ve kendilerine yardım etmesi için Başbakan ile görüşmek istediklerini söyledi. Özyurt AKP’li 3 Karabük milletvekilinin durumlarını aktarma konusunda yetolduklarını belirtti.

Ekmeklerinin sendika değiştirdikleri için haksız yere ellerinden alındığını söyleyen Özyurt, KARDEMİR işçileri olarak sadece aşlarının peşinde olduklarını belirtti.

Özyurt, “Başbakanımızın yüreğinin bizi de içine alacak kadar geniş ve merhametli olduğuna inanıyoruz. Sayın Başbakan, burada dönen gerçekleri bir bilse KARDEMİR işçileri olarak bizim elimizden tutacağına inanıyoruz. İşvereni protesto etmek için Ankara’ya yürüyerek gideceğiz” dedi. Üzerlerine işten atıldıklarına yönelik yazılar asan işçiler, 5 günde Ankara’ya ulaşmayı hedeflediklerini bildirdiler.

Ankara yürüyüşüne işten atılan 300’e yakın işçiyi temsilen yürüyüşe başlayan 24 işçiden bir olan Erdoğan Kızgınçelik de anayasal haklarını kullanarak sendika değiştirdikleri için işten atıldıklarını, işten atmaların durdurulması ve işten atılanların tekrar işe alınması için yürüyüş başlattıklarını anlattı.

Kardemir’de Tabutlu Yürüyüş

Bu arada işten atmaların tekrar başlaması üzerine daha önce işten atılan KARDEMİR işçileri de Karabük’te bir yürüyüş yaparak Ankara yürüyüşüne başlayan arkadaşlarına destek verdi. Temsili bir tabut resmi ile KARDEMİR fabrikası önünden yürüyüşe başlayan 100’ü aşkın işçi Türk Metal Sendikası Karabük temsilciliği önüne, buradan da işçi anıtına kadar yürüdü. İşten atılmaların durdurulmasını ve işten atılanların işe alınmalarını isteyen işçiler, işten atmalara karşı duyarlı olunması çağrısı yaptı.

kaynak: EmekDunyasi.Net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*