Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Karataş Kadın Cezaevi önünde eylem

Karataş Kadın Cezaevi önünde eylem

Karataş Kadın Cezaevi’nde hak ihlalleri baskı ve saldırılarla devam ediyor.

Yaz boyunca bilinçli olarak suları kesilen Karataş Kadın Cezaevi‘inde tutsak kadınlar ve çocuklar tehlikeli hastalıkla yüz yüze gelmişler, nefes bile alınamayan Adana‘nın sıcağında bir kişilik yataklarda 3-4 kişi yatmak zorunda bırakılmıştı.

Bunlar yetmemiş olacak ki geçtiğimiz Eylül ayı içerisinde adli kadın tutuklu G.A‘ya Cezaevi 2. müdürü tarafından tacizde bulunulmuş hakaret ve tehdit edilmiştir. Görevinden alınacağı söylenmesine rağmen aynı müdür yine görevini sürdürmektedir.

Karataş Kadın Cezaevi‘inde hak ihlalleri sürerken tutuklu ve hükümlüleri “topluma kazandırmak” adı altında Avrupa Birliği (AB) fonlarından sağlanan 34 bin avro destekle kadınlar için deri çanta ve kemer üretiminde çalıştırılarak ucuz iş gücü olarak kullanılmaktadır. Bir yandan fiziki ve keyfi baskılar sürerken bir yandan da ekonomik şiddet uygulanmaktadır.

Son olarak 01 Kasım Pazartesi günü devrimci tutsakların bulunduğu B-4 koğuşuna 10-15 kişilik gardiyanların saldırısına uğrayarak darp edilmişlerdir. Vücutlarında morluklar olan tutsaklar gerekli yerlere başvurarak darp raporu almışlardır. Ankara Sincan Cezaevinden sürgün gelen MKP dava tutsağı Özlem Aydın hücreye konularak 10 gün hücre cezası verilmiştir. Sınıf mücadelesi sürdüğü sürece bu yaşananlar ne ilk olacaktır ne de son.

Devrimci kurum, demokratik kitle örgütleri ve parti ve kadın platformu ve tutuklu aileler tarafından olayı protesto etmek için Karataş Kadın Cezaevi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Saat 11:30 gibi Adana‘dan hareket edilerek Karataş Kadın Cezaevi önüne gelindi ve saat 12.30‘da basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasında şunlara yer verildi;
01 Kasım 2010 günü Karataş Kadın Hapishanesi’nde devrimci kadın tutsaklara, hapishanenin gardiyanları tarafından işkence yapıldı.
Karataş Kadın Hapishanesi’nde yaşanan bu olay ilk değildi. Neredeyse her ay bir olayla karşı karşıya kalmaktayız. Burada kalan tutsakların güvenlikleri endişe vericidir.
Hapishanelerde yaşanan ve özellikle 2000 yılından bu yana uygulana gelen tecrit politikası devam etmektedir. Karataş Kadın Hapishanesinde yaşananlar da devletin özellikle devrimci tutsaklara yönelik uyguladığı tecrit politikası işkencelerle hücre cezalarıyla, sürgünlerle, keyfi disiplin cezalarıyla sürdürülüyor.
Tecrit işkencedir. Tecrit ölümdür.
Bizler devrimci tutsaklara yönelik uygulanan tecrit işkencesine son verilmesini istiyoruz.

TECRİTE SON!
DEVRİMCİ TUTSAKLAR TESLİM ALINAMAZ!

Basın açıklamasına katılım sağlayan kurumlar: BDSP, Devrimci Proletarya, Halk Cephesi, DHF, İHD, BDP, TUHAYDER

Destekleyen kurumlar ise; ESP, Adana Kadın Paltformu, Emek ve Özgürlükler Cephesi olmuştur.

Devrimci Proletarya / Adana

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*