Anasayfa » DÜNYA » Kaptan Rackete derhal serbest bırakılsın!

Kaptan Rackete derhal serbest bırakılsın!

Akdeniz’de Göçmenlere yardım gemisinin kadın kaptanı Rackete, botları batmak üzere olan 43 Afrikalı göçmeni ölümden kurtardı.

Günlerce AB ülkeleri kıyılarında dolaşarak göçmenleri indirme izni istedi. Hiçbir AB devleti izin vermedi. Göçmenlerin durumu kötüleşince, İtalya sahiline yanaşmak zorunda kaldı. Bilindiği gibi, İtalya devleti göçmenleri kurtaranlara ceza öngören yasalar çıkarmıştı. İtalya sahilinde Rackete’in gemisi asker ve polis gemileri tarafından ablukaya alındı, geri dönmeye zorlandı. Göçmenleri karaya çıkarmak için tutuklanmayı göze alan kaptan Rackete, gemisiyle ablukayı yararak, göçmenleri karaya indirdi.

Kaptan Rackete, emperyalist kapitalist ırkçı İtalya hükümeti tarafından “haydut, korsan” ilan edilerek tutuklandı. Ancak İtalya devleti, göçmenleri diğer AB ülkelerine gönderme şartıyla kabul etmek zorunda kaldı.

Kaptan Rackete’in duruşu dünya çapında büyük sempati topladı, serbest bırakılması için uluslararası bir kampanya başlatıldı. Rachete, bir kahraman değil. Emperyalist kapitalizmin göçmen düşmanı ve ırkçı despotizmine karşı, ve göçmenlerle dayanışma için mücadele eden sayısız gönüllüden biri. Göçmenlere ve göçmenlerle dayanışma gönüllülerine “haydut, korsan” diyen emperyalist kapitalizmin emek, insan, doğa yıkıcılığına, insanlık düşmanlığına, ırkçılığına, haydutluk ve korsanlığına atılmış bir tokat!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*