Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kapitalizmin yargısı: İşçi köledir, yıllık izin kullanma zamanı patronun yönetim hakkıdır

Kapitalizmin yargısı: İşçi köledir, yıllık izin kullanma zamanı patronun yönetim hakkıdır

Bursa’da savunma sanayi sektöründe hizmet veren bir şirkette çalışan işçi, işverenin bilgisi dahilinde yıllık izin planı yaptı. Bu arada işyeri el değiştirdi, yeni idare, işçinin izin hakkını gaspetti. İşçi dava açarak iş akdini tek taraflı olarak feshetti. İşçiye ihbar tazminatı ödendi.

Patron davayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay yıllık izin zamanının patronun yönetim hakkı kapsamında olduğuna ve ihbar tazminatının işçiden geri alınmasına hükmetti.

Yargıtay’ın kararı:

Eksik inceleme ve araştırma ile emsal karar

“Davalı taraf, yıllık izin kullanma zamanını belirlemenin işverenin yönetim hakkı kapsamında olduğunu, ihbar öneli verilmeden davacı işçi tarafından iş akdinin haksız olarak feshedildiğini savunmuştur. Yıllık ücretli iznin kullandırılmasının şekil ve zamanı işverenin yönetim hakkı kapsamında işverenin insiyatifindedir. İş sözleşmesi, personel yönetmeliği, TİS gibi taraflarca belirli tarih ve şekiller kararlaştırılmamış ise işçinin ne zaman ücretli izne çıkarılacağını belirleme yetkisi işverene aittir. Bu kapsamda yıllık ücretli izinlerin kullandırılmaması kural olarak işçiye haklı fesih imkanı vermez.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*