Anasayfa » DÜNYA » Kapitalizmin büyük bir “başarısı” daha: Ortaçağ hastalığı cüzzam yeniden patladı

Kapitalizmin büyük bir “başarısı” daha: Ortaçağ hastalığı cüzzam yeniden patladı

ABD Los Angales’taki evsizlerde 187 cüzzam hastalığı vakası tespit edildi.

Cüzzam salgınları (lepra hastalığı olarak da biliniyor), ortaçağda yüzbinlerce kişiyi bulan yığınsal ölümlerin başlıca nedenlerinden biriydi. Özellikle fareler ve bit-pire gibi haşaratla yayılan cüzzam mikropları, insanlara deriden nüfuz etmekle başlıyor, sinir sistemini çökertiyor, el ve ayaklarda felçten ve vücudda çıkan korkunç yaralar ve deformasyondan başlıyor, ve erken teşhis ve tedavi olmadıkça ölümle sonuçlanabiliyor.

ABD’de 2008 krizinden sonra evsizlerin ve yoksulların sayısında büyük artışla birlikte, çöpten ve kanalizasyondan bulaşan “tifüs yayılma alanları” üzerine bir araştırmada, tifüsün yanısıra cüzzam vakalarının da yeniden ortaya çıktığı “şaşkınlıkla” tespit edildi.

Cüzzam üzerine güncel araştırmalar, Güney Amerika’da yılda 60 bin kişinin, dünya çapında 250 bin kişinin cüzzama yakalandığını gösteriyor. Şu anda dünya çapında çoğu teşhis ve tedavi edilemeyen 2-3 milyon cüzzam vakası olduğu tahmin ediliyor.

Cüzzam, aynı zamanda kent yoksulu ve evsiz hastalığı olarak biliniyor. Evsizler, çöküntü bölgelerinde yaşayanlar, başkalarının artıklarıyla ve çöpten beslenmek zorunda kalanlar, cüzzama en çok yakalanan toplumsal kesimleri oluşturuyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*