Anasayfa » DÜNYA » Kapitalizmin bir “risk analizi” raporu: 2020’de eylem dalgaları 75 ülkeyi kapsayabilir!

Kapitalizmin bir “risk analizi” raporu: 2020’de eylem dalgaları 75 ülkeyi kapsayabilir!

Bir araştırmaya göre, 2019 yılında dünya çapındaki ülkelerin yaklaşık 4’te birinde (47 ülke) kitlesel eylem ve sokak gösterisi dalgaları yaşandı. Aynı araştırma, oluşturulan veri tabanına göre, 2020’de kitlesel eylem dalgalarının daha da yaygınlaşıp yükseleceğini; dünya ülkelerinin yüzde 40’ını ve 75 ülkeyi kapsayabileceği öngörüsünde bulunuyor.

Sözkonusu araştırmayı yapan, Britanya merkezli sosyo-ekonomik ve siyasal risk analizleri uluslar arası danışmanlık firması Verisk Maplecroft. Firma tüm ülkelerde çok çeşitli ekonomik, toplumsal, siyasal değişkenler, kriz, istikrarsızlık öğeleri ve kitle hareketleri ve toplumsal-siyasal çatışmalar arasında anlamlı bir bağ kurmaya çalışan geniş çaplı veri tabanları oluşturuyor, buna göre hangi ülkelerde eylem dalgaları ve çatışmaların yaşanabileceğini önceden kestirmeye çalışıyor. Hazırladığı ekonomik-toplumsal-siyasal “risk analizi” raporlarıyla dünya çapında çeşitli kapitalist devletlere danışmanlık hizmeti satıyor.

Danışmanlık firmasının veri tabanı analizlerine göre, 2019 başından itibaren en büyük toplumsal hoşnutsuzluk yükselişleri Şili ve Hong Kong’ta yaşandı. Her iki ülkede de önümüzdeki 2 yıl boyunca toplumsal-siyasal hareket ve sarsıntıların devam edeceği öngörüyor. Kitle protestosu dalgaların Lübnan ve Bolivya’da devam edeceği, yanısıra Nijerya’da da ortaya çıkacağını tahmin ediyor. 2020’de Etiyopya, Hindistan, Pakistan, Zimbabwe’yi “aşırı risk” kategorisinde gösteriyor. Sudan’ı ise “en yüksek risk” ülkesi olarak birinci sıraya yerleştiriyor.

2020’de istikrarsızlık ve hoşnutsuzluk dalgalarının en büyük yükselişi göstereceği ülkeler arasında, Tacikistan, Gine Bissau, Ukrayna, Tayland, Rusya, Brezilya, Bahreyn, Arjantin, Zambia, Suudi Arabistan, Guetamala sayılıyor.

Protesto gösterilerine karşı polisin en sert olacağı ve en yüksek düzeyde insan hakları ihlallerinin yaşanabileceği “aşırı risk” ülkeleri ise, Suudi Arabistan, Çin, Türkiye, Pakistan, Tayland olarak sıralanıyor.

“Risk analizi” firması, küresel şirketler üzerindeki protesto baskısının 2020’de daha da artabileceği, özellikle “doğal kaynakları zengin ülkelerde uluslar arası madencilik ve enerji projeleri yatırımları yapan küresel şirketlerin daha fazla güvenlik ve koruma önlemleri alması gerektiğini” belirtmeyi de ihmal etmiyor!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*