Anasayfa » GÜNDEM » Kapitalizm, şarbon ve ekmek

Kapitalizm, şarbon ve ekmek

1- Şarbon paniği devam ediyor. Türkiye çapında 130 kişide şarbon tespit edildiği haberleri var, ancak sağlık veya tarım bakanlıklarından bir açıklama yok.

Çiftçi-Sen’in açıklamasında tarımda özelleştirmeler eleştirilerek, özelleştirilmeden önce, “hayvan sağlığı ve hayvansal ürün denetimi etkin biçimde yapıldığı için sağlıksız gıda paniği yaşanmıyordu” denildi.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği ise “İthal hayvan seçimlerinde 6 aydır Tarım ve Orman Bakanlığı veteriner hekim görevlendirmedi. Hayvan seçimlerinde veteriner hekim görevlendirilmemesi ithalat lobisinin talebiydi. Hayvan seçimleri ithalatçı firma tarafından yapılmaktadır”, açıklamasında bulundu.

2- Tarımsal üretim yılın ilk yarısında yüzde 1.5 düştü. Büyük bölümü zaten ipotekli ve bankalara borçlarını ödeyemez haldeki tarımsal küçük üreticilerde yeni bir yıkım, mülksüzleşme ve kente göç dalgası başladı. Tarım ürünü ve gıda fiyatları ise, tekelci kapitalist gıda ve perakende zincirlerinin elinde astronomik biçimlerde artıyor.

3- Dünya çapında en büyük buğday ihracatçılarının stokları, kriz nedeniyle eriyor. Dünya çapında en fazla 30 gün yetecek buğday kaldığı belirtiliyor. Buğday fiyatları dünya çapında yükseliyor. Dünyada 2008 krizinde azalan tahıl stokları ve buğday ve ekmek fiyatlarının hızla yükselmesi nedeniyle, Afrika, Asya ve Latin Amerika’da açlık/ekmek isyanları yaşanmıştı. Türkiye’de ise neoliberal kapitalist tarım ve gıda politikaları çerçevesinde zaten doğru dürüst buğday stoku bulunmuyor.

4- Fırıncılar Federasyonu, ekmeğe en az yüzde 30-40 zam yapılması istedi yoksa fırınları kapatabileceklerini açıkladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*