Anasayfa » DÜNYA » Kapitalizm öldürür kapitalizmi öldürün!

Kapitalizm öldürür kapitalizmi öldürün!

Brezilya’da Amazonların büyük bir parçasının yanmasından sonra şimdi de koca bir kıta, Avustralya yanıyor. Hayır şimdi değil, 2 aydır yanıyor. Yüz yerinden yanıyor, yangınlar hortumlara dönüşüyor, söndürülemiyor, yayılıyor, yeni yangınlar çıkıyor.

Avustralya’da 12 milyon dönüm yeşil alan, ormanlık alan yandı. 1 milyondan fazla ağaç yandı. Bazıları endemik türler, bazıları nesillerinin tükenmesi tehlikesine karşı koruma altına alınmış türler olmak üzere 500 milyon hayvan yandı. 17 insan öldü. Yangınlardan çok sayıda yerleşim birimi etkilendi, kentlerin üzerine kara gaz ve kül bulutları çöktü.

Ama dünyanın en büyük kömür endüstrisine sahip Avustralya’da büyük patronlar, burjuva politikacılar kömür endüstrisini savunmaya devam etti. Burjuva politikacılar, kıta yanarken kömür patronlarını ziyaret edip teşvik etti.

Sydney’de 20 bin kişi, yangınlara karşı kömür patronları ve patronların devletini aşırı karbon salınımı, iklim krizi ve yangınlara karşı sosyal ve ekolojik önlem almamaktan, yangınlardan sorumlu tutan eylem yaptı.

Avustralya yanmaya devam ediyor. Avustralya’da işçiler, gençler, kadınlar, yerliler, hayvanlar, ağaçlar kapitalizm tarafından yakılmaya, yokedilmeye karşı eylemlerine devam ediyor. Patronlar ellerini ovuşturmaya devam ediyor. Dünya dehşet ve korku içinde Avustralya’yı seyretmeye devam ediyor…

Kendimizle yarış içindeyiz gülüm

Ya yanan yerlerimizden başlatacağız yeni bir yaşamı

Ya da kapitalizm yok edecek dünyamızı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*