Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Kapitalizmin yediği insan etine, döktüğü işçi kanına yeter!

Kapitalizmin yediği insan etine, döktüğü işçi kanına yeter!

Ataması yapılmayan öğretmen ve KPSS intiharları

5 yıldır KPSS sınavlarına giren Pınar Avcı Adana’da evindeki su borusuna kendini asarak yaşamına son verdi. Son aylarda yaşamına kıyan ataması yapılmayan öğretmenlerin sayısı 13 kişiyi, KPSS nedeniyle yaşamına kıyanların sayısı ise 17 kişiyi buldu.

Boyalı basının üçüncü sayfaları ise kredi kart borçlarını ödeyemeyen, işsizlikle mücadele edemeyip canına kıyan işçilerin haberleriyle dolu.Çalışma koşullarının ağırlığı altında ezilen, umut olacak örgütlülük ve mücadele kanalı bulamayan işçi emekçilerden intihara sürüklenenlerinin sayısında son yıllarda belirgin bir artış var.

Çin’de üretim yapan Foxconn intihar üretiyor!

Çin’de, üretim yapan Tayvan merkezli Foxconn şirketinde yılbaşından bu yana intihar eden işçilerin sayısı, 6 kişiye yükseldi. İnsan üstü çalışma temposu, baskılar ve iş stresi nedeniyle, en son 24 yaşındaki bir kadın işçi, apartmanının penceresinden atlayarak intihar etti.

Dünyanın en büyük elektronik imalatçısı olan Foxconn’un Çin’in Shenzen kan-ter bölgesindeki fabrikasında
Apple, Sony, HP, Dell, İntel, Motorola, Microsoft ve Nintendo gibi emperyalist markaların en kritik ürünleri imal ediliyor. Bunların arasında iPad, iPhone, Mac mini, PlasyStation3, Wii ve Xbox gibi en üst düzey teknoloji ürünleri yer alıyor.

Geçen yılın Temmuz ayında yaşanan intihar olayında ise, kaybolan bir iPhone prototipi nedeniyle sorgulanan 25 yaşındaki işçi, apartmanın tepesinden atlayarak intihar etmişti. Olay sonrası başlatılan soruşturmada, intihar eden çalışanın şirket müfettişleri tarafından sorgulandığı, evinin zorla arandığı ve şiddete maruz kaldığı ortaya çıkmıştı.

İntiharların nedeni, çalışma koşullarının eziciliği ile adeta yarı-askeri emek kontrol ve organizasyon tarzı.

Türkiye’de de aşırı çalışma, tekno-stres ve yarı askeri iş kontrolü gibi nedenlerle geçtiğimiz yıl Aselsan’da ard arda 3 mühendis intihar etmiş, olayın üzeri hemen örtülmüştü.

Aşırı çalışma baskısı ve rekabeti, fizik, zihinsel, psikolojik tükenme nedeniyle insanlıktan çıkarılan işçilerin intiharları yalnızca Çin, Türkiye gibi ülkelerde yaşanmıyor. Fransa’da özelleştirilen Telecom’da son 1.5 yılda 23 işçi intihar etti. Renault’un en ileri teknolojileri üreten ar-ge tesisi de geçtiğimiz yıl seri mühendis ve teknisyen intiharları ile gündeme gelmişti.

Mersin Ünilever fabrikasında işçiler hastanelik oluyor!

Ülkemizde Mersin yolu üzerinde üretim yapan Unilever firması işçilere, işe girmeden önce en az 5 bin TL.lik boş senetler imzalatılmakta. Karşılığında ise 600-700 TL gibi bir ücretle haftada 100 saati aşkın çalıştırılıyorlar. Evet, “normal” iş saatlerinin en az iki katı, haftada 7 gün, günde 15 saat, fazla mesailer de ödenmeden! Unilever çalışanlardan bir kadın işçi daha ezici çalışma koşulları nedeniyle hastaneye yatırıldı. 5 bin TL . senet imazaladığı ve bu parayı denkleştiremediği için işten de ayrılamıyor.

Madenler kan ve kemik anaforu

Rusya’da kömür ocağında grizu katliamında 60 maden işçisi yaşamını yitirdi. Göçük altında kalan 35 işçiden ise patlamadan sonra ocağı basan su nedeniyle umut kesildi. Katliamın yaşandığı ocakta daha öncede işçi ölümleri olmuş, ocak iş güvenliği nedeniyle bir süre kapatılmış, fakat hiçbir önlem alınmadan yeniden açılmıştı. Rusya’nın en büyük, dünyanın sayılı demir-çelik ve madencilik tröstlerinden Evraz Grubuna ait Ocakta metan gaz ölçüm cihazlarının ve su baskınına karşı otomatik su pompalama sisteminin çalışmadığı açığa çıktı.

Türkiye’de Balıkesir Dursunbey’de 4 yıl arayla 2 grizu patlamasında 34 işçinin katledildiği Şentaş Madencilik Şirketi’ne ait kömür ocağı da yeniden açılıyor!

Balıkeser’in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy’deki dört yıl arayla meydana gelen 2 grizu patlamasında 34 kişinin yaşamını yitirdiği ŞENTAŞ Madencilik Şirketi’ne ait kömür ocağı tekrar işletmeye açılacak. Şentaş Madencilik’in ortaklarından ve Balıkesir Ticaret Odası Meclis Başkanı Erhan Ortaköylü, grizu patlamasından sonra ocakta meydana gelen hasarın giderilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirterek, “İnşallah bir daha kaza olmaz” dedi. Dikkat edilsin, beyefendi, ocaktaki, yani sermayedeki hasar için endişeleniyor, bir 34 işçinin daha ölmesinden değil…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*