Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kapitalistlerin işçilere sunduğu paket: iş’te virüs, evde açlık…

Kapitalistlerin işçilere sunduğu paket: iş’te virüs, evde açlık…

KOVİD-19 salgını nedeniyle devlet ve hizmetindeki Tüsiad, Müsiad patronları, toplantının büyük çoğunluğunu banka, borsa şefleri, sermaye dernekleri ve onun kurum ve araçlarıydı. 3.5 saat boyunca yapılan toplantıdan doğal olarak sermayeyi koruma paketi çıktı. Erdoğan paketi açıklarken, sermaye temsilcilerine dönüp, “keyfiniz yerinde değil mi” deyip gülümseyip göz kırptı.

Faşist sermaye devleti topluma evden çıkmayın, kimseye yakın temasta bulunmayın derken, işçi sınıfını ve kent yoksullarını yok saydı. Onlara çalışın ama işten geldikten sonra elinizi yıkayın diye öğüt verdi. İşçilere bırakılan seçenek işte virüste ölebileceğini bile bile çalışmak, evde açlıktan öleceğini bilerek yaşamak veya işsiz kalmak.

Bir çok şirket korumaya alınıp, SGK primlerine kadar borçları ertelenirken, devlet tarafından 100 milyarlık bir koruma garantisi, kredi ve bunlardan dolayı sicillerinin bozulmayacağı garantisi verilirken, işçi sınıfının güvenliği, geçimi, yaşamı patronların kendilerini koruma tedbirlerine emanet edildi. Erdoğan işten çıkartma yapmayın diyerek, işsizlikten bir farkı olmayan ücretsiz izinler içinse bir şey demedi.

Hiç bir şey eskisi gibi yürümüyordu. Şimdi tüm taşlar yerinden oynuyor, kapitalizmin küresel krizleri virüsle dahada belirginleşiyor, neoliberalizm uygulanamaz hala gelirken, sosyalizm bugün çok daha can alıcı önemde. İşçiler artık sadece yoksullukla değil doğal nedenlerle bile ölmemek için mücadele etmek zorunda. İnsanları aç bırakan, öldüren, korku ile benliklerini köleleştiren şey virüs değil kapitalizm.

İşten atmalar yasaklansın!

Elektrik, su, doğalgaz gibi temel yaşam ihtiyaçları ücretsiz olsun.

Sağlık hizmeti, temizlik ürünleri ücretsiz olsun.

İşçilerin tüm fatura ve borçları silinsin.

vb….

Bu da işçilerin acil mini paketi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*