Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kapitalist devlet el koyduğu ve sermayeye çevirdiği emek fonları (işsizlik sigortası fonu, özel emeklilik fonu, kıdem tazminatı fonu) üzerinden özel şirketleri kurtaracak!…

Kapitalist devlet el koyduğu ve sermayeye çevirdiği emek fonları (işsizlik sigortası fonu, özel emeklilik fonu, kıdem tazminatı fonu) üzerinden özel şirketleri kurtaracak!…

Saray kararnamesi ile “Hazine’nin Cumhurbaşkanı kararıyla yurt içi ya da yurt dışındaki şirketlere iştirak etmesini sağlamak” olanağı verildi.

Bu karar, kapitalist devletin borçlu ve batmış özel şirketleri hisse senetlerini alarak finanse etmesi ve ortak olması, yani borçlarını üstlenerek ortak olması ve kurtarması anlamına geliyor.

Kararnamenin diğer iki maddesi ise şöyle:

– Finansal piyasalara ilişkin yurt içi ve yurt dışı gelişmeleri izlemek, değerlendirmek, finansal sektörü geliştirici ve finansal istikrarı güçlendirici çalışmalar yapmak.

– Sigortacılık ve özel emeklilik sistemine ilişkin faaliyetleri düzenlemek, uygulamak ve uygulamayı izlemek, denetimini yürütmek ve geliştirilmesine ilişkin esasları belirlemek.

Bu kararlar, daha ilk bakışta, Türkiye kapitalizmi şiddetli krizinin itirafı niteliğinde. İkincisi, kapitalist devletin bataktaki özel şirketlerin devasa borcunu üstlenerek kurtaracağı, bunun için gerekli fonları da, işsizlik sigortası fonu, özel emeklilik fonu ve kıdem tazminatı fonu gibi, işçilerin ve kamu emekçilerin sırtından oluşturulan/oluşturulacak dev çaplı fonlarla karşılayacağı, aynı zamanda bu fonları teminat göstererek, özel şirketleri kurtarmak için daha fazla borçlanacağı, vb anlamına geliyor.

Kısacası, Türkiye kapitalizminin ağır krizi, işçi sınıfının sırtına yıkılıyor, devasa sermaye borçları emeğin daha fazla boğazına çökülmesi, sömürülmesi, soyulması, yağmalanması üzerinden işçi sınıfına ödetiliyor.

Kapitalizmin mutlak genel yasası: Bir yanda görülmemiş sermaye birikimi, diğer yanda yani kendi emeğini başkalarına sermaye olarak üreten işçi sınıfı tarafında görülmemiş sefalet birikimi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*