Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Kapitalist devlet, asgari ücreti 3 kademe halinde bölmeyi hedefliyor

Kapitalist devlet, asgari ücreti 3 kademe halinde bölmeyi hedefliyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını Türk-İş’in ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir işçinin asgari geçim tutarını yüzde 16.87 oranında artırarak ağır statüdeki işler için 2 bin 213 lira 40 kuruş olarak komisyona iletti. TÜİK geçen yıl komisyona bin 893 lira 90 kuruş rakamını getirmişti. TÜİK bu rakamla, asgari ücrete yüzde 16.87 oranında zam yapılması yönünde komisyona mesaj vermiş de oldu. Raporunda son bir yılda gıda fiyatlarının yüzde 26.17 arttığını belirtmesine rağmen TÜİK’in asgari geçim tutarını sadece yüzde 16.87 artırması tepki çekti. 

UYGULAMAK ZORUNDA DEĞİL

TÜİK  Önümüzdeki yıl vergi ve devletin keseceği cezalara yapılacak zam içinse yüzde 23.73 oranını hesaplamıştı. Önümüzdeki yıl uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi amacıyla yapılan üçüncü toplantıya TÜİK’in nasıl bir rakamla geleceği merak ediliyordu. TÜİK, hazırladığı ekonomi raporunda, bir işçinin asgari geçim tutarının ağır statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, orta statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş ve hafif statüdeki işlerde de bin 841 lira 40 kuruş olması gerektiğini komisyona iletti. İşçi, işveren ve devleti temsil eden toplam 15 üyeden oluşan komisyon TÜİK’in getirdiği rakamı uygulamak zorunda olmadığı için genelde çok daha düşük rakamları belirliyor.  

Üç yıl öncesine kadar komisyona tek rakam getiren TÜİK, son üç yıldır ağır, orta ve hafif iş tanımlarıyla birlikte rakam açıklıyor. Sendikalar, üçlü rakam uygulamasına kafaları karıştırmak için geçildiğini, asıl olarak ağır işler tanımının dikkate alınması gerektiğini dile getiriyor. İşveren adına konuşan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsilcileri ise asgari ücret belirlenirken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın enflasyonla mücadele ve işsizlikle ilgili sözleri ile OVP’deki hedeflerin dikkate alınmasını istediler. Asgari ücret, önümüzdeki hafta netleşecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*