Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kapitalist cinayet: bu ay 126 işçi öldürüldü

Kapitalist cinayet: bu ay 126 işçi öldürüldü

Kapitalizmin sınıfsal toplumsal çelişkileri büyüyor, kriz derinleşiyor, eşitsizlik artıyor. İşçiler ölüyor, hasta kalıyor, sakatlanıyor, ruhsal sorunlara itiliyor. Kapitalist bunalımla birlikte işçi intiharları, iş cinayetleri revaçta.

İSİG meclisinin aylık olarak yayınladığı raporda “Kasım ayında en az 126, yılın ilk on bir ayında ise en az 1606 işçi yaşamını yitirdi” denildi ve aynı zamanda işçi intiharlarına dikkat çekiliyor: Raporun özeti şu şekilde:

İstanbul Fatih’te, kardeş oldukları öğrenilen 48 yaşındaki Cüneyt Yetişkin, 54 yaşındaki Oya Yetişkin, 60 yaşındaki Kamuran Yetişkin ve 56 yaşındaki Yaşar Yetişkin kaldıkları evde ölü bulundu. Siyanür ile intihar ettikleri anlaşılan kardeşlerin ciddi maddi sorunlar içinde boğuştukları, müzik öğretmeni olan Oya Yetişkin’in maaşına haciz konduğu, bakkaldaki veresiye defterinde 2260 lira borç olduğu ve polisin olay yeri incelemesinden sonra BEDAŞ ekiplerinin evlerine gelerek iki aydır ödenmeyen 607 liralık elektrik faturası gerekçesiyle elektriklerini kestikleri basına yansıdı.

Kapitalist üretim ilişkilerinin hâkim olduğu toplumlarda sınıfsal eşitsizlik ve bundan kaynaklı olarak üretim ve bölüşüm ilişkilerinde bozulma intiharların sınıfsal yönünün göstergesidir. Gündelik yaşamda her gün maruz kalınan (yoksulluk, işsizlik, itibarsızlaşma, ayrımcılık, dışlanma gibi) kapitalist şiddet, emekçileri belirli savunma mekanizmalarına arayışına yöneltir. İşyerinde patrona karşı veya kamuda yöneticilere karşı gizli senaryolar oluşturan emekçiler, kimi zaman açık meydan okuma biçimleri de geliştirirler. Örgütlü ve siyasal bilinci gelişkin işçiler, grev, iş bırakma, işyeri işgali gibi eylem tipleriyle açıktan meydan okuyarak kolektif öznenin bir parçası haline gelirler. Eylemliliklerini siyasi parti, sendika, dernek gibi yapılar üzerinden formel bir şekilde türetirler ve sürdürürler. Tekil işçiler ise sorunlarını çoğunlukla kendiliğindenci bir yöntemle, kendi başlarına veya eş-dost ilişkileri üzerinden çözümlemeye çalışır. Açık veya gizli senaryoların ve meydan okumaların çaresiz kaldığı durumlarda kapitalist şiddete karşı intiharlar otobiyografik deklarasyon biçiminde ‘sonnot’ olarak belirginleşir. İşsizliğin, borcun ve duygusal parçalanmaların ivme kazanarak tahammül sınırlarını yıktığı işçilerin öfkesini politikleştirme biçimi, yaşamlarının yazgısının içinden dolaysız biçimde geçmektedir; ölümün bir sonnot veya ölümün kıyısına gelmenin bir ültimatom olduğu ancak haberler düştüğünde fark edilmektedir. Tüm işçi intiharları, bu bağlamda, içerisindeki sübjektif ölçütlere rağmen, politik birer cinayettir…

2019/ Kasım ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren 126 işçiyi saygıyla anıyoruz…
Cihat İnal, Fatih Göre, Aydın Ertek, Mustafa Çoban, Orhan Kızılbük, Osman Aydın, Kadir Taş, Hasan Akgönül, Servet Gökay, Vedat Öksüz, Hacı Al, Efendi Tarakçı, Abdullah Altıntaş, Yiğit Boz, Hossein Zabolipoor, Onur, Soğukpınar, Selahattin Acar, Hacı Abdullah Önder, Yaser El Rabiğ, Halil Yoğurt, İlhan C., Salih Geyikçi, Mesut Eruyar, Saadet Harmancı, Fikret Enteş, Burhan Özdoğan, Abdulkadir Karaali, Mehmet Hayri Akpınar, Metin Altun, Mehmet Sarıdaş, Emre Kanber, Oğuzhan Donuk, Zübeyir Ağırman, Yunus Kadem, Ahmet Yavuz, Şazil Meşe, İbrahim Doğru, Elyase Öztürk, Eyüp Körnez, İhsan İşleyen, Orhan Çanaklı, Hacı Bayram Nalbant, Veysi Ateş, Ömer ., Bedri Yalçınkaya, Sami Güler, Aytekin Dündar, Korkut Küçükcan, Aydın Damar, Servet Akbaş, Sait Savan, Murat Altay, Necati Erarslan, Mustafa Türkoğlu, Cengiz Yılmaz, Süleyman Aslan, Aziz Çavdar, Ferit Aytekin, Ayhan Can, Ömer Kartalmış, Abbas Boynueğri, İbrahim Şen, Cihan Boz, İlyas Benek, Kadir Eyigün, Ümit Süngur, Seyfettin Balin, Faik Cin, Fehmi Özdemir, M.Sait Mungan, Rahmi Yılmaz, Ramazan Değer, Asım Özdemir, Sertan Demirci, Mahmut Özbal, Vahit Ayrım, Akif Tarlabelen, Bünyamin Alkan, Süleyman Karasu, M.A., Fırat Tunç, Veli Coşkun, Mahmut Koyuncu, Akif Güney, Cengiz Uysun, Metin Delibaşı, Ünal Şahin, Ahmet Bora, Halil Durmuş, Özlem Yıldız Süzer, Veysel Can Sevinç, Mestan Tekin, Ali Foçalıoğlu, Müslüm Özçiçek, Gürhan Koca, Süleyman Çetin, Doğan Parlar, Mehmet Tufan, Haydar Bektaş, Şükrü Atsız, Recep Kurt, Mustafa Budak, Ali Kabasakal, Hasan Çağrı Yıldırım, Ahmet Bayraktar, Salih Fırathan, Murat Genç, Zerrin Akın, C.U., Harun Bayrak, Arif Işık, Halil İbrahim Demir, Mahmut Doğan, Soner Meral, Mehmet Mersin, Talat Gültekin, Burhan Özdemir, Nizamettin Tunçer, Mustafa Demir, Halil Şahin, İhsan Özçelik, Ahmet Nergiz, Olcay Abay, Nour Agha, Ahmet Gürleyen ve ismini öğrenemediğimiz bir işçi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*