Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Kapattım böyle”

“Kapattım böyle”

Türk-İş patronları ile kapitalist devlet patronları arasında 200 bin kamu işçisini kapsayan toplu iş sözleşmesi, beklendiği gibi sefalet zammı ile sonuçlandı.

Türk-İş patronu Atalay’ın sözleşme görüşmesi sırasında Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Aile Bakanına “Uzasa işi karıştıracağız, en azından kapattım böyle” sözleri, medyaya yansıdı.

Bürokrat patronların bağladığı anlaşmaya göre, kamu işçilerinin ücreti, 3500 liranın altındaki işçiye 150 lira iyileştirme, tüm işçilere bu yıl için yüzde 8+yüzde 4, 2020 için yüzde 3+yüzde 3 ve resmi enflasyon farkı zam yapılacak.

Bu Türk-İş’in zaten çok geri bir talep olan, en düşük ücretin 3 500 liraya yükseltilmesi, tüm işçilere 300 lira iyileştirme, ilk altı ay için yüzde 15, sonraki altı aylar için enflasyon artı 3 puan talebinden bile, 3’te iki oranında geri adım atması, anlamına geliyor.

Resmi enflasyonun yüzde 20, işçiler için enflasyonun yüzde 40’ın üzerinde olduğu koşullarda, bu anlaşma, işçilerin son 1 yılki kayıplarını bile telafi etmiyor, önümüzdeki 2 yıl içinse ücret zammı değil yine ücret indirimi anlamına geliyor. Bu kamu emekçileri ve özel sektör işçileri için de emsal sözleşme olacağından, onları da geriye çekiyor. Bir nevi, kemer sıkma paketinin startını veriyor.

Türk-İş başkanı Atalay, işi emekgücünü toptan ucuza pazarlayarak işçiler üzerindeki sömürüyü artırmak olan bu köle tüccarı, 80 bin lira maaş alıyor, işçi aidatlarını da sermaye olarak işletiyor.

İşçiler kendi ihtiyaçlarını, en başta da gerçek sınıfsal istem, ihtiyaç ve özlemleri için mücadele ihtiyacını tabandan kendi ellerine almadıkça, sözleşmeler de patronların elinde karlı iş bağlamalar olmaya devam edecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*