Anasayfa » GÜNDEM » Kanla Yazılan Tarih Silinmez

Kanla Yazılan Tarih Silinmez

İnsan Hakları Derneği tarafından ‘Hasta Tutsaklara Özgrlük’ talebiyle İstanbul’ da başlatılan eylemin bugünkü adresi katliamların, işkencelerin ve direnişlerin yaşandığı Ulucanlar hapishanesiydi. Saat 13:00 te biraraya gelen kitle burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Yapılan açıklamada;

”İnsan hakları savunucuları olarak, bugün sizlere egemenlerin akılalmaz pişkinlik ve utanmazlığın simgesi olan bir binanın önünde sesleniyoruz.
Hepimizin bildiği gibi; bugün sözde bir müze görünümü verilerek, mesire yerine dönüştürülmüş bulunan bu yapı , 26 Eylül 1999 tarihinde, savunmasız siyasi mahpuslara yönelik vahşi bir katliama sahne olmuştu. Sabahın üçünde saldıraya geçen devlet ateşli silahlar kullanarak on cana kıymış, onlarcasını da yaralamıştı. Cinayetleri işlemekle görevlendirilenler, boyun eğmeyi reddeden siyasi mahpuslara kurşun yağdırırken, mahpuslar, kurşunlara karşı halaya durarak onurlarını her koşulda koruyacaklarını göstermişlerdi. Teslim alamadıklara mahpuslara cezzaevi hamımında saatlerce işkence yapılmış, mahpusların bir bölümü burada can vermişti.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk tüyler ürpertici bir katliama imza attılar. Hikmet Sami Türkü’ ün daha önce İnsan Hakları Bakanlığı da yapmış olması, bir kara mizah örneğidir ve Devlet yöneticilerinin, insana bakış açısını da gözler önüne sermektedir.

İzleyen yılın 19 Aralığında iki güvenlik görevlisinin öldürüldüğü ve 28 siyasi muhpusun katledildiği yirmi hapishaneye aynı anda başlatılan insanlık dılı saldırı ve sonuçları, Ulucanlar katliamının, mahpusları F tipine boyun eğdirme yolunda bir prova olduğunu gösterecekti.

Ulucanları’ın uzantısı bugünkü F tipleridir ve katliam biçim değiştirilerek sürdürülmektedir. Devletin tesmi politikası intikamcı ideolojisi haline gelen anlayışı şu anda 235 ağır hasta mahpusu da sessizce yok etmeye çalışmaktadır.

Yaşamından sorumlu oldukları mahpusları kurşunlayarak, işkence ederek öldürenlerin, onların izinden yürüyenlerin Ulucanlar Cezaevini bize müze diye yutturma çabasını gülünç buluyoruz. Duvarlarından kan sızan bu binada on siyasi mahpusun devletçe önceden düşünerek ve planlayarak katledildiğini hiçbir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız.
F tipi cezaevlerinin kapatılması, tecritin son bulması, tüm hasta mahpusların kayıtsız koşulsuz serbest bırakılması yolundaki mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.” denilerek açıklama bitirldi.

Açıklamanın ardında Temel Demirer söz aldı ve Altındağ Belediyesi tarafından Kültür sanat Müzesi haline getirilen cezaevini bizler İnsanlık Müzesi haline geireceğiz. Burda Katlettikleri on canımızın hesabını, asılan yoldaşlarımızın hesabını soracağız. Bu hapishanede akan kanımızın alınan hercanımızın kanının hesabını soracağız. Analar ağlamayacak Berkinler öldürülmeyecek, Ethemler sokak ortasında kurşunlanmayacak, SOMA da patronlar daha fazla kazansın diye işçiler ölmeyecek, 2 temmuzda aleviler yakılmayacak bu katillerden bu emek hırsızlarından hesap soracağız diyerek sözlerini tamamladı.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Daha sonra 1999 yılında Ulucanlar katliamını yaşamış biri olan Fatime Akalın söz aldı. Tarihin ve sözün bittiği yer burası ulucanlar hapishanesi. Gece yarısında kurşunlarla üstümüze geliyorlardı ama biz hiçbirzaman teslim olmadık. Tarihten gücümüzü alıyorduk on yoldaşımız burda bayraklaştı onların ve tüm devrim şehitlerinin önünde saygıyla eğiliyorum diyerek sözlerini tamamladı.

Açıklama Devrimci İrade Teslim Alınamaz, Devrim Şehitleri Ölümsüzdür, Kanla Yazılan Tarih Silinmez sloganlarıyla bitirildi.

Eylem programı bugün ve yarın devam edecek

26 Haziran Perşembe

Saat 18:30 Yüksel Caddesinde toplanma ve Sakarya caddesinde yapılacak olan 2 Temmuz etkinliğine katılım.

27 Haziran Cuma

Saat 12:00 Yüksel Caddesinde buluşma ve Meclise yürüyüş.
Saat 13:30 Meclis önünde basın açıklaması ve heyet görüşmeleri bitene kadar oturma eylemi.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*