Anasayfa » GÜNDEM » Kamuda ücret indirimi!

Kamuda ücret indirimi!

Kamu işçileri toplu sözleşme görüşmeleri kapitalist devlet iktidarı ile Türk-İş arasında yeni bir sefalet skandalına dönüştürülmek isteniyor.

Resmi yıllık enflasyon yüzde 20, gerçek işçi tüketimi enflasyonu en az yüzde 30’lar düzeyinde.

Hükümet, emekli maaşlarını yüzde 5 ile budadığı gibi, kamu işçilerine de yüzde 5 dayatıyor. İkinci görüşmedeki teklifi, 2500 liradan düşük alan işçilere 60 lira, tüm işçilere ilk 6 ay yüzde 5, ikinci 6 ay yüzde 4. Bu teklif “ücret artışı” filan değil tabii, 2 yıl içinde ücretlerde yüzde 20’yi bulabilecek bir indirim anlamına geliyor.

Taşerondan sözde kadroya geçirilen 400 bin işçinin yanısıra şirket kapsamında tutulmaya devam edilen 100 binlerce işçi ise TİS kapsamı dışında tutuluyor.

Türk-İş’in teklifi ise tüm ücretlere brüt 300 lira zam, yüzde 15. Türk-İş teklifi de ücretlerde son 2 yıldaki erimeyi karşılamadığı gibi önümüzdeki 2 yıl için erimeyi bile frenleyemeyecek bir gerilikte.

Kamu işçileri, gerçek ücret artışı için tabandan harekete geçmedikçe, yine ücret zammı adı altındaki ücret kesintilerine mahkum olacaklar.

Kamu işçileri, en büyük gerçek ücret zamlarını, 12 Eylül faşizmin ücret eritme politikaları üzerine binen Özal’ın sefalet politikalarına karşı 1989-91 döneminde fiili eylemlerle başlayıp 160 bin işçiyi kapsayan fiili grev dalgasıyla almışlardı. Bürokratik düzen sendikacılığını da taban komiteleri ve kurullarıyla sarsan bu eylem dalgasıyla alınan ücret zamları ortalama yüzde 200’ü bulmuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*