Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Kamu işçileri sözleşmesi “devlet töreni”yle imzalandı: 200 bin değil 6 milyon işçi ve emekli için yoksullaşma artıyor!

Kamu işçileri sözleşmesi “devlet töreni”yle imzalandı: 200 bin değil 6 milyon işçi ve emekli için yoksullaşma artıyor!

200 bin kamu işçisini kapsayan kamu işçileri toplu sözleşmesi, imzalandı. TİS imzalanması, büyük bir bayağılıkla, yeni sömürü tesisi açılışı yapılırmış gibi, Başbakan Binali Yıldırım’ın ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın katıldığı bir “devlet töreni”ne dönüştürüldü, televizyonlardan canlı yayınlandı.

Neyin töreni bu? İşçilere verilen ücret zammı, ilk 6 ay için yüzde 7.5, ikinci 6 ay yüzde 5, üçüncü 6 ay yüzde 3.5, dördüncü 6 ay yüzde 3.5’tan ibaret.

Türk-İş patronları, güya “enflasyonun altında zammı kabul etmem” deyip birinci yıl için yüzde 18, ikinci yıl için yüzde 4 istiyordu. Hükümetin kabul etmediği bu istemlerin, gerçekte ne kadar “enflasyonun üstünde” olduğu çok su götürür: Çünkü resmi enflasyon bile yüzde 10’un üzerinde, gerçek enflasyon bunun da epey üzerinde, işçilerin temel geçim mal ve hizmetlerinin enflasyonu ise çok daha yüksek. Dolayısıyla Türk-İş’in istemi kabul edilseydi bile, gerçek ücretler 2 yıl sürecinde erimeye devam edip eskisinin de altına düşecekti.

Türk-İş, tabii bunun daha da altına imzayı bastı. Hükümet ise, yüzde 7.5+5+3.5+3.5’u bile lütuf gibi sunup sömürü ve yoksullaşmayı artırmayı devlet tiyatrosuna çevirdi!

Tabii tüm dikkatler ücrete toplanırken, kamu işçilerin yıldan yıla istihdam daraltılmasının engellenmesi, eksik istihdamla çalıştırılan kamu işletmelerine yeni kadro açılması, taşeron ve geçici işçilere kadro verilmesi, kamuda taşeron ve kiralık işçiliğin yasaklanması, vergi nedeniyle ücretlerin düşmemesi gibi istemleri ise söz konusu bile olmadı.

Lütuf diye pazarlanan satış, kamu işçi emeklileri, memurlar ve memur emeklileri, kamudaki taşeron işçiler dahil toplam 6 milyon işçi ve emeklinin ücret ve maaş zamları açısından emsal olduğu için, yığınsal yoksulluk birikimi artırmadan başka bir anlama gelmiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*