Anasayfa » GÜNDEM » Kamu İşçileri İç Güvenlik Paketine Karşı Sokaklardaydı

Kamu İşçileri İç Güvenlik Paketine Karşı Sokaklardaydı

Mecliste günlerdir kopan kavga ve gürültünün ardında ilk 10 Maddesi geçen “İç Güvenlik” paketine karşı başta İstanbul ve Ankara olmak üzere bir çok ilde KESK  üyesi kamu işçileri eylemler yaptılar.

İstanbul’da saat 14.00’da bir araya gelen KESK üyelerinin yanı sıra devrimci ve ilerici güçlerde destek verdi.

Eylem sırasında sık sık “Güvensizlik yasası geri çekilsin!”, “İnsanca yaşam, demokratik Türkiye!” sloganları sıklıkla atıldı. Basın açıklaması öncesinde Süleyman Şaha düzenlenen operasyonun zamanlamasının tamda paketin mecliste görüşüldüğü dönemde olmasının bir gündem değiştirme operasyonu olduğu dile getirildi.

KESK adına Hüseyin Özev basın açıklamasını okudu. Açıklamada “Sıkıyönetim yasası” tanımlayan Özev, tasarının yaslaşması durumunda yaşanacak baskı ortamına dikkat çekti. Özev, “İşte AKP’nin hayalini kurduğu ‘Yeni Türkiye’ budur” dedi. Özev sözlerini “Sıkıyönetim ve polis devleti yasa tasarısı ile bize ‘ya iktidarımıza biat eden makbul vatandaşlar olursunuz ya da makul şüpheli tercih sizin’ diyerek bitirdi.

Eylemde HDP Milletvekili Levet Tüzelde söz alarak;“İç Güvenlik Yasası” ile toplumsal muhalefeti ezmeyi planladığını söyledi. Meclis’te başlattıkları eyleme ilişkin konuşan Tüzel, “Halkın temsilcileri olan bizlerin itirazı yok sayılıyor” dedi.

Açıklamanın ardından kitle oturma eylemi yaptı. Kitlenin dağılması sırasında son günlerde artan faşist saldırıların biride burada yaşandı. Milliyetçi Türkiye Partisi ve Turan Ocakları isimli faşist çete yapılanmaları Ege Üniversitersinde Devrimci ve Yurtsever öğrencilere sopa ve satırlarla saldıran faşist grubun liderinin ölmesini bahane ederek gerici ve ırkçı sloganlar ile KESK üyelerine saldırmaya çalıştı. KESK üyelerinin kararlı duruşu ve sloganları karşısında çeteciler geri adım attı.

İzmir, Ankara, Eskişehir, Antalya, Samsun, Mersin ve Adana’da sokağa çıktı. Kent merkezlerinde oturma eylemi ve basın açıklamaları yapıldı. Ortak açıklama tüm ülkede okundu. Ayrıca Kürdistan’da da bir çok ilde KESK üyeleri basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdiler.

Ankara’da KESK üyeleri Sakarya Caddesinde toplanarak burada bir basın açıklaması gerçekleştirip. Oturma eylemi yaptılar.  Burada da faşist gruplar eyleme saldırmaya çalıştılar. Kitle faşist saldırıya sloganlar ile karşılık verdi.

ankara-kesk-eylem-AA_01

 

  ANKARA

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*