Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Kamu Hastane Birliği önünde eylem

Kamu Hastane Birliği önünde eylem

Dev Sağlık İş üyesi sağlık işçileri yaklaşan sözleşmeler için Kamu Hastane Birliği önünde eylemler düzenledi. Avrupa yakasındaki eylem için Şişli Etfal Hastanesi’nde biraray gelinirken Anodolu yakası için Zümrütevler Çamlık Durağı’nda toplanıldı ve Kamu Hastane Birliği binalarına yüründü.

Anadolu Yakasında Süreyyapaşa Hastanesi’nde olan Kamu Hastane Birliğine toplanma yerinde buluşan Koşuyolu, Süreyyapaşa Hastanelerinde çalışan sağlık işçileri sloganlar alkışlar ıslıklar eşliğinde yürüdü. Coşkulu geçen yürüyüşte işçiler “Taşeron işçiyiz örgütlüyüz güçlüyüz”, “Sağlıkta taşeron ölüm demektir”, “Milyonlar aç milyonlar işsiz işte kapitalist düzeniniz”, “Tayyip sen yaşa 770 lirayla” sloganları atılırken gezi ve yolsuzluk eylemlerinin sloganları da sıklıkla atıldı.

Başta sendika ve toplu sözleşme hakkı olmak üzere en temel hakları gasp edilen biz taşeron işçiler bir süredir düzenlediğimiz eylem ve etkinliklerle insanca yaşam ve güvenceli iş için taleplerimizi dile getiriyoruz. İstanbul’un iki yakasında bağlı bulunduğumuz Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterliklerine yürüyüş düzenleyerek emeğimizin hakkını almak için 5 Şubat Çarşamba akşamı buluşuyoruz.

Kamu Hastane Birliği önüne gelindiğinde burada sendika temsilcileri konuşmalar yaptılar. İlk konuşma Koşuyolu temsilci tarafından yapıldı sağlık işçisi konuşmasında bu eylemin bir ilk uyarı eylemi olduğunu ve artarak ve çeşitlenerek devam edeceğini belirtti. Taleplerinin olduğunun altını çizdi ve taleplerini şöyle sıraladı; İlk olarak insan olduğumuzu hatırlayacaklar, anayasal hak olan sendika hakkımıza saygı gösterecekler, yol paramıza dokunmayacaklar, talepler sıralanırken konuşma sürekli “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Taşeron işçiyiz örgütlüyüz güçlüyüz”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları ile kesildi. Daha sonra işçilere hakkınızı helal ediyor musunuz? diye sordu “Haram olsun”, “Hayır” diye cevaplandı soru.

Daha sonra Süreyyapaşa temsilcisi söz aldı işçi şunları ifade etti; “Tarihte kölelik düzeni vardı. O düzende köleyi satın alan sahibi onun yeme ve barınma ihtiyacını karşılardı. Yani kölelerin bile bu hakları varken bizim yok. Bizden 870 liraya yaşamamızı bekliyorlar ve yetmediği gibi buna da göz dikiyorlar.” Daha sonra buna izin verecek miyiz? diye sordu ve gür bir hayır yanıtı aldı.

Konuşmaları Kamu Hastane Birliği yetkililerinin camdan izlediğini gören işçiler beş dakika oturma eylemi yaptılar ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam sloganı” ile eylemlerini sonlandırdılar.

srps

srp5ss

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*