Anasayfa » GENÇLİK » Kampüslerde devrimcilere yönelik saldırılar tırmanıyor

Kampüslerde devrimcilere yönelik saldırılar tırmanıyor

24 Aralık günü ülkemizde ki 6 üniversitede faşist güçler ve sermaye devletinin polisi devrimci ve ilerici güçlere saldırdılar.

Saldırılar bugün Çukurova, Sütçü İmam ve Dokuz Eylül üniversitelerinde devam etti. Önümüzde ki günler de de bu saldırılar devam edecek gibi görünüyor.
Sermaye devleti her zaman ki gibi kriz sürecine girilen bu günlerde gençliği hedef alıyor. Dünya genelinde yaşanan Neoliberal kriz sonrası gençliğin artan öfke ve isyanının ülkemiz topraklarında yaşanmasının önünü almak için tasmasını saldığı faşist güçleri devrimci ve ilerici gençlerin üzerine saldırtıyor.

Gezi isyanı sırasında en kitlesel ve en dinamik unsur olan gençliğin başını aklınca daha büyümeden eski tip yöntemler ile ezme çabasıdır bu yaşanan saldırılar. Bu saldırıların hemen ardından sermaye iktidarının uzun zamandır gündeminde olan kampüslerde karakol kurma projesini yeniden ısıtıp gençliğin önüne sunmasına şaşırmamak lazım,
Ülkemizin her yanında işçi sınıfının sermayeye olan öfkesi ve direnişi yükseliyor. İşçi sınıfı birçok yerde sermayenin hak gasbı ve işten atma saldırısı karşısında irili ufaklı direnişlerle yeni yılı karşılamaya hazırlanıyor.

Sütaş, Nestle, Ülker, Danone olmak üzere gıda sektöründe bir çok fabrikada direnişler var. Gıda krizinin bir sinyalini bize verir tarzda bu direnişler. Enerji kolunda Bedaş işçileri günlerdir işçi sağlığı ve iş güvenliği hakları için direniyorlar. Sağlık sektöründe ki taşeron işçilerin direnişleri iki yıldır neredeyse aralıksız sürüyor. Bu gün Maltepe işçileri direnişlerine devam ediyorlar. İnşaat sektöründe neredeyse hergün bir şantiyeden direniş haberi geliyor. Kapitalzmi devam eden krizini yamadığı dikişler artık patlıyor. Yukarıda belli başlarını sayabildiğimiz direnişlerin dışında bir çok yerde direnişler sürüyor.

Sermaye bu direnişleri ve geziden sonra yükselen gençlik hareketi çıtasını kendi cephesinden okumayı başarıyor. Bu saldırıların arka planında yatan gerçekte asıl bu eksenden okunursa bir sonuca ulaşabilir.

Biz bu senaryoyu her dönem gördük geçmişin faşist diktatörlüğü zamanında da değişim sonucu oluşan burjuva diktatörlüğü olan burjuva demokrasisi zamanında da
Bu senaryo kapitalizme olan öfkemizi büyütmekten başka bir işe yaramıyor. 2015 Yılına az bir zaman kala devreye sokulan bu eski tip kirli oyununuzun bir hükmü yoktur. O tasması elinizde ki faşist beslemelerinize gereken cevabı vereceğimizden şüpheniz olmasın.universitede_saldirilar_protesto_281206

Asıl korkunuz olan 2015 yılında geleceği tayin edecek olan sınıf mücadelesini ve sosyalizm zaferini daha güçlü haykıracak olmamız. Asıl korkunuz büyüyen gençlik hareketi ve dinamikleri karşısında ne tomanızın ne gaz bombanızın nede polisinizin yetmediği, bunu gezide sizde bizde sınadık.
Faşist saldırılar karşısında tüm üniversite bileşenler ortak hareket etmeli ve bu saldırılara anladığı yanıtı vermelidir.Bu saldırıların arkasında ki aslı güç olan sermaye iktidarını tarihin çöplüğüne göndermenin zamanı geldi de geçiyor bile.

www.sinifsiz.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*