Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sincan’dan ortak açıklama: Kameralar sökülsün, psikolojik tacize son

Sincan’dan ortak açıklama: Kameralar sökülsün, psikolojik tacize son

AKP hükümeti F tipi hapishanelerdeki tecrit işkencesini yeterli görmemiş olacak ki, biz tutsaklar üzerindeki tecriti daha da ağırlaştıracak yeni bir psikolojik işkence uygulaması başlatmıştır.

Düne kadar sadece F tipi hapishanelerde yaşam alanlarının, hücrelerin dışındaki bölümlerde bulunan kameralar artık, günlük yaşamımızı geçirdiğimiz hücrelerin havalandırmalarına da takılmaya başladı. Havalandırmayı ve hücreletin yatakhane olarak kullanılan bölümünü görecek şekilde takılan kameralar Kırıklar ve Bolu F tipinde uygulamaya geçti. Sincan 1 No’lu F tipinde ise kurulum çalışmaları sürüyor. İnsani, ahlaki, siyasi açıdan kabul edilemeyecek, edemeyeceğimiz bir uygulamadır bu. Sürekli taciz edilmemiz ve psikolojik işkence altında tutulmamız demektir.

Tecrit altında zaten çoğu temel hakkımız kısıtlanarak tutuluyoruz. Bu yetmiyormuş gibi bir de 24 saat her hareketimizin izlenmesi, kişisel özel yaşam dokunulmazlığımızın yok sayılması bir çok yeni sorun yaratacaktır. Oturup kalkmamızdan yemek yememize; gülmemizden kederimize, üzüntümüze; voltamızdan sporumuza her anımızın izlenmesi demektir.

Yapılmaya çalışılan şey halkımızın lanetlediği röntgencilikten başka bir şey değildir!… 24 saatimizi geçirmek zorunda olduğumuz daracık bir mekanda, yaşamın doğallığında çeşitli hallerimiz olabilmektedir. Bu hallerimizi birilerinin ısrarla gözetleme merakı röntgenciliktir. Bu durum izleyenlerin ciddi bir ahlaki erozyonda olduklarını gösterir ancak.

Bizler devrimci, siyasi tutsaklarız. Bizlere siyasi tutsak muamelesi yapılmaması başlı başına bir saldırı demekken, bir de kameralarla izlenmeye tabi tutulmamız, bir izlence objesine çevrilmemiz, buna niyetlenilmesi kabul edilemez. Biz insanlık onurumuzu çiğnetmeyecek, her koşulda koruyacağız!

Hapishanede olmamız, tutsaklığımız temel demokratik hak ve özgürlüklerden tamamen yoksun olduğumuz anlamına gelmez. Bizlerin özgürlükleri tümden elimizden alınmamış, sadece kısıtlanmıştır. Özel yaşamın dokunulmazlığı, kişisel mahremiyetimizin korunması gibi haklarımız hapishanede de sürmektedir. Tutsak olmamız köle olduğumuz anlamına gelmez!

AKP iktidarının saldırganlığının bir yansımasıdır kamera uygulaması. Nasıl ki dışarıda tüm kurumlarını; polisini, yargısını, medyasını… yeniden ve daha saldırgan bir konuma taşıyor, kitlelerin üzerinde “ileri demokrasiye” uygun bir denetim, gözetleme, baskı ve terör ortamı yaratmaya çalışıyorsa, içeride de bunun yansımaları kameralar, keyfi yasaklar, üst üste verilen disiplin cezaları vb. olmaktadır.

Devrimci tutsaklar olarak bizler F tiplerinin büyük bir katliamla açıldığı 19 Aralık 2000’den bu yana teslim olmayıp direndik, direniyoruz. Kimliğimizi, kişiliğimizi, örgütlülüğümüzü koruduk. Psikolojik işkence anlamına gelen kameraları taciz saldırısına karşı da her yolla direnecek; insanlık onurumuzun, kimliğimizin çiğnenmesine izin vermeyeceğiz!

Devrimci kamuoyundan, demokrat ve ilericilerden, işçi sınıfı ve emekçi halklarımızdan beklenti ve talebimiz, Haziran Direnişi’nin ruhuyla devrimci tutsakları ve direnişimizi sahiplenmeleri, saldırıları boşa çıkartmamızda bize güç vermeleridir…

Kameralar sökülsün, tacize son!
Devrimci tutsaklar teslim alınamaz!
Direne direne kazanacağız!

Sincan 1 Nolu F tipinden KDÖ, DHKP-C, MLKP, TKP/ML, Direniş Hareketi davaları tutsakları

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*