Anasayfa » GÜNDEM » Kalekollara karşı direniş sürüyor

Kalekollara karşı direniş sürüyor

Kürdistan’ın dörtbir tarafında yapılan ve yapımı süren kalekollara Kürt halkının tepkisi bir süredir direnişe dönüştü. Mevcut karakolları güçlendirerek yarı kalekollar yada sıfırdan inşaa edilen kalekollarla Kürt halkı üzerinde süren baskı ve şiddetin altyapısı güçlendiriliyor.

Kalekollara karşı Lice’de başlayan ve Medini Yıldırım’ın hayatını kaybetmesi ile gündeme gelen kalekol yapımlarına karşı yine Lice’de direniş başlamış ve kalekol inşaatına giden yollar kesilmişti. Devletin askere ateş açıyorlar yalanı ile direnişlere dönük saldırısının dozajını artırmak istemesini, direnişin tüm Kürdistan ve Türkiye’ye yayılma korkusu engelliyor.

Kalekollara karşı direnişler şimdiden Amed-Bingol hattı ve Hakkari’de birçok noktaya yayılmış durumda.  Lice’de süren direnişe devletin tüm saldırıları direnişi sonlandırmayı başaramazken bir çok noktada direniş ile dayanışma eylemleri gerçekleşiyor. Silvan’da yapılan eyleme polisin saldırısının ardından eylem sabah saatlerine kadar sürdü.

Lice de 14’üncü gününü geride bırakan direniş askerlerin saldırısı ile yerini çatışma seslerine bıraktı. Cellik bölgesinde bekleyişini sürdüren kitleye akşam saatlerine doğru bini aşkın asker ve polis tarafından gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırıldı.

Polis ve asker saldırısına kitle havai fişekle karşılık verirken, çatışmalar yayılarak devam ediyor. Askerlerin zırhlı araçtan “Bulunduğunuz alandan ileriye gelmeyin. Aksi takdirde ateş açacağız” şeklinde anonslar yapması dikkat çekti.

Öte yandan bölgeye yakın mesafede bulunan Fis Ovası’nda da gençlerle askerler arasında çatışmaların çıktığı ve çatışmaların devam ettiği bildirildi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*