Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Kale Kayış direnişçi işçileri patronun saldırısına uğradı

Kale Kayış direnişçi işçileri patronun saldırısına uğradı

İstanbul Silivri’de işçi sağlığı ve güvenliği için ve sendika kırıcı baskılara karşı 6 Mart’tan itibaren direnişte olan Kale Kayış işçileri, patron, yönetici ve korumalarının saldırısına uğradı. Saldırıda direnişçi işçilerin eşleri ve bir işçinin bebeği de darp edildi.

Patronun Kale Kayış çalışanları için verdiği iftar yemeğine gitmek isteyen direnişçi işçilere, 5 sivil polis eşlik etti. İşçi eşleri, patron Faruk Dağlı’nın masasına giderek görüşme isteminde bulundu. 5 işçi, eşleri ve çocuklarını restoranın üst kattaki bir odasına götürüldü. Patronun yanında oğlu Ferhat Dağlı, üretim müdürü, bir fabrika amiri ve bir koruması da vardı. Sivil polisler ise aşağıda bekliyordu. Patron odada işçi eşlerine bağırıp çağırmaya, hakaret etmeye ve provokatif tutumlar göstermeye başladı. İşçilerin bağırmamasını söylemesi üzerine işçilere saldıran patron ve yöneticiler, işçilere yumruk ve tekmelerle saldırdı. İşçi eşleri ve bir işçinin 7 aylık bebeği de darp edildi. Patron “tüm servetimi sizi mahfetmek için harcayacağım” diye bağırıp duruyordu. İşçi eşlerinin yardım istemesi üzerine aşağıda patronun koruması olarak bekleyen polisler, işçileri yaka paça dışarı attı, işçilerin şikayetlerine karşılık, “şikayetçiyseniz karakola gidin” dediler.

İşçiler ve Petrol-İş Sendikası Silivri sahil meydanında saldırıyı protesto etti.

Saldırının, organize olduğu, iftar yemeğinin verildiği Restoran sahibi ve polisin de önceden haberdar edildiği ve destek olduğu açık.

Bu saldırı, yalnız Kale Kayış direnişçi işçilerine değil tüm işçi sınıfına karşı alçakça bir saldırı ve gözdağıdır. İşyerindeki sermaye şiddetine karşı işçiler direnişe geçince, sermaye şiddetinin daha bir açığa çıkmış biçimidir.

Bu saldırılara karşı Petrol-İş vb tarzı sendika bürokrasileri tarzı basın açıklamaları yetersizdir. Bu saldırıların yanıtsız kalması, kriz koşullarında patronların işçilere ve işçi direnişlerine karşı bu gibi saldırıların yaygınlaşmasına göz yummak demektir.

İşçi sınıfı sermayenin pervasızlaşan saldırganlık ve şiddetine karşı daha militan mücadele ve örgütlenme inisiyatifini geliştirmek zorundadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*