Anasayfa » GÜNDEM » Kaldıraç okurlarına tehdit: “Kafanıza sıkarız”

Kaldıraç okurlarına tehdit: “Kafanıza sıkarız”

Kaldıraç Dergisi okurlarının 13 Ekim’de polis tarafından başlarına silah dayanarak tehdit edilmesine dair, 19 Ekim Pazartesi günü İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Kaldıraç dergisi adına açıklamayı yapan Ülkü Gündoğdu, “13 Ekim’de yaşanan bu olay, ilk değildir. Açıktır ki; devlet Kürdistan ve Anadolu topraklarında halklara savaş açmıştır. Halk düşmanlarına, emek düşmanlarına sesleniyoruz: Bu toprakların çocukları olarak bizler, hiçbir katliamı unutmuyoruz, affetmiyoruz. Oluşturmaya çalıştığınız korku dünyasına pabuç bırakmayacağız. Bu doğrultudaki saldırılarınızı boşa çıkaracağız.” dedi.

Açıklamanın tam metni ise şöyle:

Basına ve Kamuoyuna

13 Ekim Salı günü, saat 02.00 sıralarında İstanbul Ziverbey’deki evlerine gitmeye çalışan dergimiz okurlarından İlayda Aktüre ve Onurcan Sömen, evin bulunduğu sokağın kenarında duran araçlı polis ekiplerince durduruldu ve kimlikleri soruldu. İlayda’nın polise kimlik sorması üzerine Onurcan darp edilerek ters kelepçe takıldıktan sonra kaba üst aramaya tabi tutuldu.
Peşi sıra polis; Onurcan’ın boğazını sıkarak kafasına silah dayadı, tepki gösteren İlayda’yı ise “sakin dur, yoksa arkadaşının kafasına sıkarız” diyerek tehdit etti. Onurcan ‘terörist bunlar’ denilerek gözaltına alındı.

13 Ekim’de yaşanan bu olay, ilk değildir.
Açıktır ki; devlet Kürdistan ve Anadolu topraklarında halklara savaş açmıştır.
Bundan yaklaşık iki hafta önce Kürdistan’da DİHA muhabirinin kafasına silah dayayan polis, bugün Anadolu’da bir devrimcinin kafasına silah dayamaktadır.
Dün Amed’de, Suruç’ta bomba patlatan devlet, 10 Ekim’de Ankara’da bomba patlatmıştır.
Bu savaş, devletin yüzlerce yıllık geleneğinin yeniden boy atmasıdır, özel savaş taktikleri devrededir.
Bu savaş, Gezi süreci ile birlikte su üstüne çıkan Anadolu’nun tüm tepkisini bastırmak, Kürdistan devrimini boğmak ve bölgede mayalanmakta olan özgürlük, eşitlik, sosyalizm, savaşsız-sömürüsüz bir dünya arayışını yok etmek üzere geliştirilen karşı-devrimin bir yeni örgütlenmesidir.
Bugün, Demirci Kawa’dan aldıkları cesaretle Kürdistan halkı direnmektedir.
Bizler de Spartaküs’ten, Şeyh Bedreddin’den aldığımız cesaretle teslim olmayacağız.

Halk düşmanlarına, emek düşmanlarına sesleniyoruz:
Bu toprakların çocukları olarak bizler, hiçbir katliamı unutmuyoruz, affetmiyoruz.
Oluşturmaya çalıştığınız korku dünyasına pabuç bırakmayacağız. Bu doğrultudaki saldırılarınızı boşa çıkaracağız.

Buradan bildiriyoruz:
Okurlarımız İlayda Aktüre ve Onurcan Sömen’in başına gelebilecek herhangi bir saldırının sorumlusu Kadıköy İskele Polis Merkezi Amirliği’dir.

KALDIRAÇ
19 Ekim 2015

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*