Home » GÜNÜN İÇİNDEN » Kadınlardan meşaleli Kobanê yürüyüşü

Kadınlardan meşaleli Kobanê yürüyüşü

DÖKH öncülüğünde bir araya gelen kadınlar Kobanê’ye insani yardım koridoru açılması talebiyle İstanbul Beyoğlu’nda meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. YPJ savaşçı Arîn Mirkan’ın fotoğraflarını taşıyan kadınlar hükümete “Yaşam koridorunu derhal aç, Türkiye ve bölgede barış için Rojava halkının özgür iradesini saygı göster ve kantonların statüsünü tanı” çağrısında bulundu.

Demokratik Özgür Kadın Hakareti (DÖKH) öncülüğünde İstanbul Tünel’de bir araya gelen kadın örgütleri, Kobanê’ye yaşam koridorunun açılması talebiyle Galatasaray Meydanı’na yürüdü.  Zılgıtlar ve ıslıklar eşliğinde “IŞİD‘e desteğe son! Kobanê’ye yardım koridoru açılsın” pankartını açan kadınlar, DAİŞ çetelerine karşı fedai eylemi gerçekleştiren YPJ  savaşçısı Arîn Mirkan‘ın fotoğraflarının yanı sıra YPJ bayraklarını taşıdı.

Erbane  eşliğinde ritim tutan kadınlar yürüyüş boyunca yaktıkları meşalelerle hep bir ağızdan, “Bijî berxwedana Kobanê”, “Jin Jiyan Azadî”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Dağlarda, ovalarda, zindanlarda Kürt  kadınları her yerde”, “ Bijî tekoşîna jinan”, “Her yer Kobanê her yer berxwedan”, “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak” sloganlarını attı. Kadınlar Suruç’ta  polisler tarafından gaz kapsülüyle hedef gözetilerek yaralanan  DBP MYK üyesi Semra Demir’e ise “Diren Semra kadınlar seninle” sloganlarıyla destek verdi.

 

KOBANÊ’DE KADIN DEVRİMİ KAZANACAK!

Galatasaray Meydanı’nda Arin Mirkan ve hayatını kaybeden tüm YPJ-YPG savaşçıları için yapılan bir dakikalık saygı duruşu sonrası ilk sözü DÖKH Koordinasyon Sözcüsü Türkan Esen aldı. Kadınların Kobanê ve Şengal’in sesini duyurmak için haftalardır meydanlarda olduklarını vurgulayan Esen, Kobanê barbarlardan temizlenene kadar kadınların sokakları terk etmeyeceğini  söyledi.

Ortadoğu yeniden dizayn projesinin Kobanê‘de tosladığını vurgulayan Esen “Çünkü Kobanê ‘deki devrim bir kadın devrimidir ve kadınlar orada insanlık düşmanı IŞİD vahşetine karşı topyekun bir direniş sergiliyor” dedi. Bu direniş sonunda IŞİD’in diz çökeceğini belirten Esen, buradan yandaş medyaya da “IŞİD 5 yaşındaki çocuklara ve kadınlara tecavüz ederken siz iktidar ve IŞİD yanlısı kalem oynatıyorsunuz. Bunun vebalini çok ağır ödeyeceksiniz” diye tepki gösterdi.

Suruç’ta barış nöbeti tutarken polisler tarafından hedef alınarak gaz kapsülüyle yaralanan DBP MYK üyesi Semra Demir’e de kadınların selamını gönderen Esen “Nasıl ki kölelik tarihi kadının düşürülmesiyle oldu, özgürlük tarihi de kadının yükselmesiyle yaşanacak” dedi.

KORİDORU AÇ, KANTONLARIN STATÜSÜNÜ TANI!

Türkan Esen’in ardından açıklamayı Türkçe Deniz Göksel, Kürtçe ise Xunav Altun okudu. Kobanê‘deki savaşın sadece DAİŞ çeteleri ve YPG-YPJ güçleri arasında yaşanmadığına dikkat çeken Göksel ile Altun “Bu savaş insanlık ve vahşet arasında, özgürlük ve kölelik arasında, yaşam ve ölüm arasında, kadınlar ve erkek emperyalizmin arasında yaşanmaktadır” dediler.

Kadınlar olarak Kobanê‘de direnen halkların yanında olduklarını vurgulayan Göksel ile Altun DAİŞ katliamlarına karşı AKP hükümetine “Yaşam koridorunu derhal aç, Türkiye ve bölgede barış için Rojava halkının özgür iradesini saygı göster ve kantonların statüsünü tanı” çağrısında bulundular.

Açıklamanın ardından Rojava marşını seslendiren Kadınların eylemi “Jin jiyan Azadî” sloganları eşliğinde sona erdi.

dökh

KESK’li kadınlar Kobanê’ye destek için sınırda

Kobanê direnişine destek vermek amacıyla sınır hattında bulunan Mehser Köyü’ne gelen KESK’li kadınlar, Rojava devriminin kadının rengi ve iradesiyle yaşam bulduğunu ifade ettiler. KESK’li Serap Ok, “Mücadeleci her Kürt kadını Arinleşip iradesini destansı bir şekilde ortaya koyacaktır” dedi.

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik 34 gündür devam eden saldırılarına karşı YPG/YPJ güçlerinin direnişi devam ederken, Kobanê sınır hattında bulunan Mehser ve Miseynter köylerinde de nöbet eylemeleri sürüyor.

Şırnak’ın Cizre ilçesinden Kobanê direnişine destek vermek amacıyla Mehser Köyü’ne gelen KESK’li kadınlar, burada açıklama yaptı. Sık sık “Bijî Berxwedana YPJ”, “Bijî Berxwedana Kobanê”, “Jin, jiyan, azadî” sloganları atan KESK’li kadınların eylemine nöbette bulunan kadınlar da destek verdi.

KESK’li kadınlar adına açıklamada bulunan Serap Ok, DAİŞ çetelerinin Kobanê’deki katliam ve imha saldırılarına karşı verilen Rojava devrimini yaşatma mücadelesini selamladı. Tarihten bugüne kadar savaşın yoğun yaşandığı yerlerde kadınların kendi iradelerini ortaya koyma şansı olmazken, Kürt Özgürlük Hareketi’nin verdiği 40 yıllık mücadelenin sonucu olarak Rojava’da kadınların çözümün gücü olduğunu söyleyen Ok, “Rojava devrimi bir kadın devrimidir” dedi.

‘KADINLAR ARÎNLEŞİP İRADESİNİ ORTAYA KOYDU’

Rojava devriminin kadının rengi ve iradesiyle yaşam bulduğunu ifade eden Ok, “Kürt kadını kendini özerkliğini örgütleyip koruma altına almışken uluslararası güçler ve işbirlikçileri IŞİD olup yağsa bile bu irade zırhını aşamayacaklardır. Mücadeleci her Kürt kadını Arînleşip iradesini destansı bir şekilde ortaya koyacaktır” diye konuştu.

Kadınları hedef alan DAİŞ çetelerinin taciz ve tecavüzlerini, kadınları pazarlarda satmalarını hatırlatan Ok, “Bizden sadece IŞİD değil başkaları da korkuyor.  Hem de bu topraklarda, içimizde yani” diyerek kadına yönelik politikaları ve saldırıları hatırlatarak sözlerini tamamladı.

ANF

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*